Microsoft’tan Windows 7 Kullanıcılarını İlgilendiren Açıklama

Microsoft’tan Windows 7 Kullanıcılarını Üzecek Açıklama

Microsoft, Windows 7 işletim sisteminin 14 Ocak 2020 tarihine kadar destekleneceğini, ancak aylık belli bir ücret ödenmesi karşılığında bu tarihin daha da uzatılabileceğini açıkladı. 

ABD’li yazılım devi Microsoft, internet sitesinde yayınladığı yeni blog yazısında, aylık bir ücret karşılığında Windows 7 desteği sunmaya devam edeceğini açıkladı. Bu, Windows 7 için güvenlik güncellemelerini almaya devam etmek istiyorsanız, aylık bir ücret ödemeniz gerektiği anlamına geliyor. Şirket, henüz bir fiyat çizelgesi paylaşmadı, ancak söz konusu ücretin her yıl belli oranda artacağını söyledi.

Kuşkusuz, güvenlik güncellemelerini almak için ödeme yapmak bazı Windows 7 kullanıcılarını üzecek. Ancak Microsoft’un sunacağı bu hizmet, Windows 10’a geçmekte isteksiz olan kişi ve kurumlar için iyi bir alternatif olacaktır. En azından 2023’e kadar.

Şirket, bu genişletilmiş hizmet seçeneğine tüm lisanslı Windows 7 Professional ve Windows 7 Enterprise müşterilerinin sahip olacağını söyledi. Kısacası Windows 8 veya 10'a yükseltmemiş olan kişiler Microsoft'tan destek ve güvenlik güncellemelerini almaya devam etmek istiyorsa, her ay belli bir ücreti gözden çıkarmak zorunda kalacak. 

Bu hizmetten yararlanmamak da elbette bir seçenecek, ancak bunu yapmak sisteminizi bilgisayar korsanları için açık hedef haline getirebilir.

Statcounter  tarafından yayınlanan Ağustos ayı Windows kullanım verilerine göre Windows 10 yüzde 48.18 ile lider konumda. Dünya çapında yüzde 38’in üzerinde bilgisayar ise Windows 7 ile çalışıyor.