Microsoft Tay Sonunda Kafayı Yedi

Microsoft Tay Sonunda Kafayı Yedi

Microsoft tarafından geliştirilen yapay zekâ Tay, Twitter üzerinden ırkçı sözler etmeye başlamış ve yayından kaldırılmıştı. Ne zaman döneceği merakla beklenen uygulamanın dönüşü pek hayırlı olmadı.

Microsoft mühendisleri insanlarla etkileşime geçebilen ve öğrenebilen bir yapay zekâ yazma ülküsüyle yola çıkmışlar ve Tay ismini verdikleri o yapay zekâyı geliştirmişlerdi. Yapay zekâ, Twitter üzerinden kendisine söylenenleri öğrenebiliyor ve öğrendiklerini daha sonra kullanabiliyordu. Tahmin edileceği gibi insanlar hemen kendisine kötü sözler ve ırkçı söylemler öğretmeye başladı. Bunun ardından Tay bir süreliğine uykuya yatırıldı.

Bugün itibariyle tekrar aktif edilen “muhabbet robotu”, beklenmedik bir arızayla tekrar uykusuna döndü. Önce yine hiç olmadık laflar eden Tay, ardından aynı sözleri tekrarlamaya başladı.

Yukarıda gördüğümüz gibi “kush! [Polisin önünde kush içiyorum]” diyen Tay, ardından herkese hemen aşağıda görebileceğiniz gibi “Çok hızlısın, biraz dinlen” demeye başladı. Hatta bazı kullanıcılara aynı mesajı yüzlerce kez atan yapay zekâ, bunun ardından yine kapatıldı.

Son günlerde gündemden düşmeyen Tay’ın bir sonraki hınzırlığı ne olacak biz de çok merak ediyoruz. Daha öncekiler için: 

Microsoft'un Yapay Zekası PS4 Dedi

Microsoft'un Yapay Zekası 12 Saatte Irkçı Oldu

Microsoft Yapay Zeka Ordusu Kuruyor

YORUMLAR