Microsoft, Telefon Dolandırıcılarına Karşı Windows Kullanıcılarını Uyardı

Microsoft, Telefon Dolandırıcılarına Karşı Windows Kullanıcılarını Uyardı

Microsoft ve güvenlik şirketi Netsafe, Yeni Zelanda'daki Windows kullanıcılarını son günlerde daha dikkatli davranması gerektiği konusunda uyardı. İnsanların paralarını çalmaya ve bilgisayarlarına kötü amaçlı yazılım yerleştirmeye çalışan bir grup telefon dolandırıcısı farkedildi.

Microsoft, dolandırıcıların Microsoft için çalıştıklarını iddia ederek, bir dizi bilgisayar sorununu çözmek için kullanıcıları aradıklarını ifade ediyor. Mağdurların bilgisayarlarında kötü niyetli yazılım bulduklarını söyleyen dolandırıcılar, kullanıcılara çevirimiçi yöntemlerle zarar veriyorlar. Telefondan insanlara ulaşarak bilgisayarlarına uzaktan bağlantı kurmak istedikten sonra hataları gidermek için 500 dolar talep ediyorlar. Eğer para ödenmezse dosya erişimlerini engelleyeceklerini söylüyorlar. Bunu duyan mağdurlar ise parayı ödedikten sonra durumun farkına varıyorlar. 

Microsoft, şirkette çalışan hiç kimsenin sizi arayıp bilgisayar hatası gidermeyi veya güvenlik yaması sunmayı istemeyeceğini belirtti. Kullanıcıların sistemlerine erişim izni vermemesi gerektiğini de ekleyen Microsoft, konuşmanın anında kapatılmasını ve ödeme bilgileri verildiyse de banka ile hemen iletişim kurulması gerektiğinin önemine dikkat çekti.

Google, Play Store Dolandırıcılığının Önüne Geçmek İçin Kolları Sıvadı

İnternet Dolandırıcıları Burs Verme Vaadiyle Öğrencileri Dolandırıyor

YORUMLAR