Microsoft Temiz Windows 10 Kurulum Aracını Yayınladı

Microsoft Temiz Windows 10 Kurulum Aracını Yayınladı

Eğer yeni satın aldığınız Windows 10 bilgisayarınızda yüklü gelen gereksiz ek uygulamalardan ve yazılımlardan şikayetçiyseniz size güzel bir haberimiz var. Microsoft kullanıcıların Windows 10 işletim sistemini en yalın haliyle kullanabilmelerine imkan tanıyacak bir yazılım geliştiriyor. Şu an için test aşamasında olan ve Refresh Windows adı verilen bu Windows 10 kurulum aracı temel olarak temiz Windows 10 kurulumu yapmamızı zahmetsiz hale getirmekte. Yani Refresh Windows kullanarak bilgisayarınıza kolayca ek yazılım ve uygulamalardan arındırılmış bir Windows 10 kopyası yükleyebiliyorsunuz.

İndirmeye açılan Refresh Windows'u Windows 10 Insider önizleme sürümlerinde kullanabilmeniz mümkün. Şu an için sadece İngilizce, Çince ve Japonca dillerini destekleyen program önümüzdeki dönemde daha fazla dil seçeneğine kavuşacak. Microsoft bu programı Windows 10 Anniversary güncellemesinde Windows 10 final sürümünde de kullanılabilir hale getirmeyi hedefliyor. 

Refresh Windows'un şu anki versiyonunu çalıştırdığınızda program internetten Windows 10 Insider önizlemesinin kalıp dosyasını indiriyor. 3 GB civarında olan bu kalıp dosyası indikten sonra programdaki yönergeleri takip ederek hızlı ve pratik bir şekilde kurulum işlemlerini halledebiliyorsunuz. İşlem tamamlandığında ise bilgisayarınızdaki bütün ek uygulama ve yazılımlardan arınıyorsunuz. Refresh Windows'u kullanmayı planlıyorsanız şu noktalara dikkat emenizde fayda var:

- Refresh Windows kalıp dosyası indirmek için internet bağlantısına ihtiyaç duyuyor. 3 GB civarındaki bu kalıp dosyasını indirirken internet kotanızı göz önünde tutmanızı tavsiye ediyoruz.

- Refresh Windows şu an için Windows 10 Insider önizleme sürümünü indiriyor, yani final versiyonu için henüz kullanılamamakta. Bu önizleme sürümü geliştirilmekte olduğu için sisteminizde çeşitli hatalar ve beklenmedik çökmeler karşınıza çıkabilir, bu da çalışamlarınızın kaybolmasına neden olabilir.

- Refresh Windows'u kullanıp Windows 10 yüklediğinizde mevcut Windows 10 sürümünüzde yüklü olan bütün 3. parti uygulamalar silinecektir (Office uygulamaları da dahil). Ayrıca bilgisayar üreticiniz tarafından yüklenmiş olan yazılımlar ve donanım sürücüleri de silinecektir. Refresh Windows kullanıcılara silinen uygulama, sürücü ve yazılımlar için kurtarma ve geri gertirme seçeneği sunmamaktadır.

Windows 10 Redstone Güncellemesi PC Sistem Gereksinimleri

YORUMLAR