Microsoft'un Bulut Sunucu Destekli Yeni Konsolu AMD'ye Emanet

Microsoft AMD Xbox

Microsoft’un iki yeni konsol üzerinde çalıştığı söylentileri gün geçtikçe kuvvetlenirken, bugün yapılan haberlerde devasa teknoloji şirketinin bulut sunucu tabanlı olacak yeni nesil konsolunu AMD’ye emanet ettiği iddia edildi.

Microsoft’un yeni nesil Xbox modeli hakkında devrim niteliğinde kararlar alacağı bir süredir konuşuluyordu. Şirketin iki farklı modelle mağazalardaki yerini almaya hazırlandığı söylenirken, hazırlanan modellerden bir tanesinin geleneksel konsol yapısına sahip olacağı ve içerisinde güçlü donanımlarla geleceği dile getiriliyordu. İkinci modelin ise çok düşük donanımsal özellikler içereceği ve oyunları bulut sunucular üzerinden oynatacağı ifade ediliyordu.

Bugün ortaya çıkan bilgilerdeyse Microsoft’un bulut sunucular üzerinden oyun çalıştıracak olan modelinin AMD’ye emanet edildiği bilgilerine yer verildi. Yarı bulut sunucu yarı donanım şekilde çalışacağı da söylenen yeni nesil oyun konsolunun birçok teknolojisinin AMD tarafından üretileceği vurgulanırken, AMD’den konuyla ilgili açıklama geldi.

AMD’nin CEO’su Lisa Su, “Onlarla oyun konsollarında ortaklık kuruyoruz. Bulut bilişimin nereye gittiğine dair bir vizyonumuz var ve onlarla yakın bir şekilde çalışıyoruz. 3, 4 ya da 5 yıl sonra dahi sonuçlarını göremeyecek olsanız bile yarı iletkenler hakkında ilginç şeyler düşündüğümüzü bilmelisiniz. Geleceği ön görmeye çalışmamızı seviyorum, umarım doğru kararlar veririz” dedi.

AMD’nin üst yöneticisi tarafından yapılan açıklamayla AMD ve Microsoft bulut sunucular konusunda ortaklık yaptığı kesin olarak ortaya çıkmış olurken, E3 2019’da duyurulması planlanan konsolun detaylarıysa merak uyandırmaya devam etti.