Microsoft'un Kurucu Ortağı Paul Allen Hayatını Kaybetti

Microsoft'un Kurucusu Paul Allen Hayatını Kaybetti

Teknoloji devi Microsoft’un kurucu ortağı Paul G. Allen, lenf kanseri nedeniyle hayatını kaybetti. ABD’nin Seattle kentinde hayata gözlerini yuman Allen, 65 yaşındaydı.

Çocukluk arkadaşı olan Bill Gates ile birlikte 1975 yılında Microsoft’u kuran Allen, dünyanın geçirdiği teknolojik ve kültürel dönüşümün baş aktörlerinden birisi oldu.

1983 yılında Hodgkin lenfoma kanserine yakalanan ABD’li girişimci, tedavi sürecinde şirketi bırakmak zorunda kaldı. Kasım 2000’de Microsoft Yönetim Kurulu'ndaki görevinden resmen istifa eden Allen, kendisini bilime, eğitime ve çeşitli alanlarda faaliyet gösteren yardım kurumlarına verdi.

paul allen bill gates

Sahip olduğu muazzam zenginliği diğer insanlarla paylaşmaktan hiçbir zaman çekinmeyen Allen’ın, bugüne kadar 2 milyar dolardan fazla bağış yaptığı tahmin ediliyor.

Allen ayrıca, Amerikan Profesyonel Basketbol Ligi (NBA) takımlarından Portland Trail Blazers ile Amerikan Ulusal Futbol Ligi (NFL) takımlarından Seattle Seahawks'un da sahibiydi.

Yıllar önce atlattığı kanser hastalığına 2 hafta önce yeniden yakalanan milyarder iş insanı, daha fazla direnemedi ve pazartesi günü öğleden sonra Seattle kentinde hayata gözlerini yumdu.

PAUL ALLEN MICROSOFT NFL

Allen'ın kız kardeşi Jody Allen, ailesi adına yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Kardeşim olağanüstü bir insandı. Çoğu kişi Paul Allen'ı bir teknoloji uzmanı ve hayırsever olarak tanımlarken, bizim için çok sevilen bir adam, amca ve sıra dışı bir arkadaştı. Onun zekasını, sıcaklığını ve cömertliğini çok özleyeceğiz. Onu sevenlerin gösterdiği özen ve ilgiden dolayı müteşekkiriz”

Microsoft’un CEO’su Satya Nadella ise, “Hayatı boyunca büyülü ürünler, deneyimler ve kurumlar yarattı ve bunu yaparken tüm dünyayı değiştirdi”  dedi.

Forbes  dergisine göre, 21,7 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin 44'üncü insanı olan Allen, ölümünden önce servetinin yarısını hayır kuruluşlarına bağışlama sözü vermişti.