Microsoft Uzun Pil Ömrü ile Avantaj Elde Etmeyi Amaçlıyor

Microsoft Uzun Pil Ömrü ile Avantaj Elde Etmeyi Amaçlıyor

Bildiğiniz gibi akıllı telefon pazarı Apple ve Samsung tarafından domine ediliyor. Anlaşılan o ki Microsoft da bu yarıştan kopmamaya kararlı ve bu amaç uğruna yüksek maliyetli ar-ge çalışmaları yapmaktan geri kalmıyor.

Son gelen rapolara göre Microsoft bu çetin mücadelede rakiplerine karşı avantaj elde edebilmek için ömürleri bir haftayı bulan batarya teknolojileri kullanmaya hazırlanıyor. Akıllı telefonların en büyük sorunlarından birinin kısa batarya ömrü olduğunu düşünürsek bu teknoloji büyük ses getirebilir.

Microsoft tarafından yapılan açıklamada, akıllı telefon ve tabletler her ne kadar gelişmiş teknolojilere sahip olsalar da gün ortasında biten pilleriyle kullanıcıları zaman zaman zor durumda bıraktığı belirtiliyor. Bu konuda kalıcı ve etkin bir çözüm bulabilmek için kolları sıvayan Microsoft gelecekte duyuracağı tablet ve akıllı telefonlarında yer alan bataryaların bir haftalık ömür sunacağını dile getiriyor.

Aslında bu noktada kesinleştirmemiz gereken bir nokta var. Microsoft'un sözünü ettiği bu teknoloji temel olarak bataryaların donanımsal yapısı üzerine yoğunlaşmıyor. Daha çok uygulamaların pil üzerindeki etkilerini minimuma indirebilmek adına yazılımsal teknolojiler geliştiriliyor. Mevcut sistemlere göre çok daha verimli çalışan bu teknoloji ile uygulamalar pil üzerinde minimum etkide bulunacak ve dolayısıyla pil ömrü de artmış olacak.

Akıllı telefon ve tablet pazarı her ne kadar Android ve Apple tarafından kontrol edilse de Microsoft'un bu teknolojisi hatırı sayılır ölçüde pazar payı kazanmasına sebep olabilir.

Facebook Messenger ile Anında Video Gönderin

YORUMLAR