Microsoft ve Elon Musk 1 Milyar Dolarlık OpenAI Yapay Zeka Projesinde Takım Oldular

Microsoft ve Elon Musk 1 Milyar Dolarlık OpenAI Yapay Zeka Projesinde Takım Oldular

Tesla’nın kar amacı gütmeyen OpenAI projesi, adından da anlaşılacağı gibi açık kaynaklı bir geliştirme projesi. Bu projeyi destekleyen teknolojik şirketlerin arasına Microsoft’ta dahil oldu. OpenAI destekçileri, projeye 1 milyar dolara yakın fonlama yapmış bulunuyorlar.

OpenAI proje olarak Microsoft Azure gibi bulut altyapısı kullanarak kendini geliştiriyor. Bu noktada Microsoft’un var olan Azure altyapısının makine öğrenme platformunun desteğiyle genişleyecek olan OpenAI, bu noktada Microsoft’un da desteğini bünyesine katmış oluyor.

Teknoloji dünyasında yapay zeka üzerine yapılan çalışmalarda çeşitli şirketler birbirlerine destek veriyorlar. Amazon ve Google kendi çalışmalarında biraz yalnız kalırken, Elon Musk’un OpenAI projesi bu noktada Microsoft’un Azure altyapısı ve Cognitive Toolkit (kavrama araçları) desteğini alarak daha kararlı bir yapay zeka teknolojisi vaat ediyor.

OpenAI Nedir?

OpenAI projesinin amacı  yapay zeka çalışmalarını geniş bir tabana yaymayı amaçlıyor. Bunun için de Y Combinator’dan Sam Altman, yatırımcı Peter Thiel ve Elon Musk projeye milyar dolar destek verdiler. OpenAI projesi  yapay zekanın insanları tanıma da ve anlamada yaşadığı eksikliği bütünlemek adına çalışmalar yapıyor. 

Yapay Zeka Ne Değildir?

Microsoft Yapay Zeka Ordusu Kuruyor

Yapay Zeka Teknolojisi Şirketleri Nasıl Zengin Edecek?

YORUMLAR