Microsoft Windows 10 Güncellemelerinde Ne Saklıyor?

Microsoft Windows 10 Güncellemelerinde Ne Saklıyor?

29 Temmuz tarihinde Windows 10'un final sürümünü yayınlayan ve herkesin kullanımına açan Microsoft, o günden bu yana 4 farklı toplu güncelleme yayınladı. Bu güncellemeler işletim sisteminin daha kararlı bir hale bürünmesi için genel performans artırımını ve kullanıcılar tarafından bildirilen hata düzeltmelerini içeriyor. Son olarak Internet Explorer için bir güvenlik paketi çıkaran şirket, güncelleme notlarındaki suskunluğu ile dikkatleri üzerine çekmeye başladı ve herkeste büyük bir merak uyandırdı.

KB3081444 numaralı güncellemenin detaylarını geçtiğimiz gün yazdığımız haberimizde sizlerle paylaşmıştık. Internet Explorer kullananların güvenliğini garantileyen bu güncelleme beraberinde bazı soruları da getiriyordu. Kullanıcılara Edge tarayıcıyı kullanmalarının daha güvenli olduğunu söyleyen ama hala Internet Explorer açıklarıyla uğraşan şirket neden bu kadar ısrarcı? 

Diğer yandan Microsoft'un Ağustos ayının sonuna kadar 10 yeni güncelleme daha yapmayı planladığı söyleniyor. Bu noktada insanları endişelendiren en önemli unsur yapılan güncellemeler hakkında yeterince ya da hiçbir şekilde açıklama yapılmaması. Hatırlarsanız, Microsoft'un yeni yaptığı güncellemeleri sır gibi saklamasıyla ilgili yaptığımız haberdeKB3081438 kodlu yamanın ne ile ilgili olduğunun açıklanmadığını yazmıştık. Sonrasında kullanıcıların Microsoft forumlarında yankılanan 'daha detaylı bilgiler istiyoruz' sesleri daha büyük platformlara taşındı. 

Son Güncelleme Neler Getirdi?

Bilmiyoruz. Microsoft KB3081444 güncellemesinde bir şey saklıyor ve bu kullanıcıları rahatsız ediyor. Öyle ki, az önce bahsettiğim büyük tartışma platformlarında konuyla ilgili yapılan tartışmalarda ilginç detaylar ortaya çıktı. Woody Leonhard isimli kullanıcı yaptığı güncellemelerin derinine inerek şu bilgileri bizlerle paylaştı: 

'' Eğer Kernel Build'e bakarsanız, bu güncellemede çekirdek kodlarda da değişikliğe gittiğini görürsünüz. 

BuildLab REG_SZ 10240.th1.150810-2333 BuildLabEx REG_SZ 10240.16431.amd64fre.th1.150810-2333 ''

Başka bir deyişle, KB3081444 güncellemesi sadece Internet Explorer açıklarını kapatmaya yönelik değildi, içinde bazı çekirdek güncellemelerini de barındırıyordu. 

Sorguladığımız konuya gelecek olursak, Windows gerçekten harika bir hizmet anlayışıyla ilerliyor ve güncellemeler daha önceki işletim sistemine nazaran daha iyi bir hızda geliyor. Ama bu konuda bir şeffaflık eksikliği var. Kullanıcıları yükledikleri şeyler hakkında haberdar etmek gerekir, yapılan güncellemelerde maalesef bunu görmüyoruz.

Bu güncellemelerdeki gelişmeler nelerdir? Windows 10'u nasıl daha hızlı yapıyorlar? Herkes bu kadar meraklıyken neden bu gizlilik? 

Umuyoruz ilerleyen günlerde bu suskunluk bir son bulur ve yapılan güncellemelerde habersiz bırakılmayız. Kullanıcıların bu merakı daha büyük sorunlar olduğunu ve onlar hakkında düzeltmeler yapıldığı yorumlarına neden oluyor. Bu izlenimden çıkmak tamamen Microsoft'un elinde. 

Windows 10 Insider Önizleme Sürümleri 10525'e Yükseltiliyor

Windows 10'da Oynanması Mümkün Olmayan Korsan Oyunlar Belli Oldu

YORUMLAR