Microsoft, Windows 10 İşletim Sistemi Ödeme Planı Hakkında İpucu Verdi

Microsoft, Windows 10 İşletim Sistemi Ödeme Planı Hakkında İpucu Verdi

Windows 10’a geçecek olan Windows 7 ve Windows 8.1 kullanıcılarının yükseltmeyi bedava alabilecekleri aylardır konuşuluyor, ancak bu konuda kesin bir şey söylenmiyordu. Microsoft konuyla ilgili bir ipucu verdi.

Windows 7 ve 8.1 sürümlerini kullananların Windows 10’a geçişlerinde bir ücret ödemeyecekleri tartışılıyor, ancak bu konu bir türlü kesinlik kazanmıyordu. Microsoft, Windows 10 Bedava Derken Bakın Aslında Neyi Kastediyor blog yazımızda Microsoft’un bu stratejisi hakkında uzun uzun tartıştık. Gelen yorumlar fikirlerimize destek verir nitelikteydi. Şimdi Microsoft kafalarda oluşan sorulara bir yanıt veriyor. Bir şekilde yazımızın haklı saptamalar yaptığını da görmüş oluyoruz.

Windows 10 yükseltmesi için Windows 7 ve Windows 8.1 kullanıcıları gecikmeli bedel ödeyecekler. Bu şu anlama geliyor; eski sürümler için zaten bir lisansı olan Windows 7 ve 8.1 sahipleri, ilk yükseltmelerinde bir para ödemeyecekler. Ancak daha sonra belli hizmetler için belli bedeller ödemek durumunda kalabilecekler. Tıpkı Office 365 gibi bir sistem kullanacak olan Microsoft sonuç olarak işletim sistemini kimseye bedavaya dağıtmayacak, aksine periyotlara bölünmüş bedeller talep ediyor olacak.

Ancak Microsoft, kullanıcılarına periyotlar halinde ödemeyi şart koşmayacak. Eğer üründen memnun kalınırsa bir sene sonunda tüm ödemeyi yapabiliyor olmak da bir seçenek olarak sunulacak. Yani bir sene boyunca Windows 10’u bedava kullanma imkanı doğacak. Ama süre sonunda işletim sistemine bir bedel yine ödenecek. Öte yandan, blog yazımızda da belirttiğimiz gibi bir sene boyunca kullanılan bir sistemden vazgeçmek çok zor olacağı için Windows 10’un bedeli neyse yine ödemek durumunda kalabiliriz.

Bir diğer tartışılan konu ise Microsoft'un Windows 10 ekosistemine dahil bazı hizmetlerden bir yıllık ücretsiz dönemde bile para almaya devam edebileceği. Microsoft bu iddiayı da henüz açıklığa kavuştuırmadı. Bunu zaman gösterecek.

Windows 10: Şimdiye Kadarki En İyi Windows

Windows 10, Önizleme Sürümünü Kullananlara Bedava Olabilir-

Microsoft, Windows 10 Bedava Derken Bakın Aslında Neyi Kastediyor

YORUMLAR