Microsoft, Windows 10 Yükseltme İşkencesine Son Veriyor

Microsoft, Windows 10 Yükseltme İşkencesine Son Veriyor

Geçtiğimiz sene Windows 10'u kullanıcıların beğenisine sunan Microsoft, yeni işletim sistemi için Windows 7 ve Windows 8 kullanıcılarına ücretsiz yükseltme seçeneği sunmuştu. Bu ücretsiz Windows 10 yükseltme seçeneği güzel bir fırsat olsa da Microsoft'un bu yükseltmeyi sunma şekli oldukça can sıkıcıydı ve kullanıcılar tarafından büyük tepki almıştı. Windows 10, Microsoft'un en yeni ve en gelişmiş işletim sistemi olmasının yanında başlat menüsünü de geri getiriyordu. Fakat bütün bu özellikler Windows 10'un her bilgisayar için en iyi seçenek olacağı anlamına gelmiyordu. Özellikle eski bilgisayarlarda sürücü ve yazılım uyumsuzlukları nedeniyle Windows 10 düzgün bir şekilde çalışmayabiliyor, bilgisayarları iş yapamaz hale getirebiliyordu. İşte bu tür problemlerden ötürü Microsoft kısa bir süre önce Amerika'da bir kadına rekor tazminat ödemek zorunda kalmıştı:

Microsoft, Zorla Windows 10 Yüklettiği Kadına Büyük Tazminat Ödeyecek

Windows 7 ve Windows 8 bilgisayarlarda Windows 10 bldiriminin oldukça sık bir şekilde karşımıza çıkıyor oluşunun yanında bu yükseltme bildirimini cevaplarken yükseltmeyi temelli reddedemiyorduk. Kullanıcılar ancak bu yükseltmeyi erteleyebiliyorlardı. Çoğu zaman da bilgisayarlar bu yükseltme bildirimi reddedilemediği için kendi kendilerine Windows 10 yükseltme işlemine başlıyorlardı. Sonuçta yazılımsal uyumsuzluk yaşayan bilgisayarlar geri döndürülemez şekilde çökebiliyorlardı.

Açılan son davanın ardından Microsoft'un aklı başına gelmiş gibi görünüyor. Firma bu hafta içinde yayınlayacağı güncellemede Windows 10 yükseltme bildiriminde değişiklik yapacak ve yükseltme önerisini temelli reddetmemizi sağlayan bir tuşu bildirim penceresine yerleştirecek: 

Microsoft'un bu iş için bir hayli geç kaldığı söylenebilir; Çünkü 29 Temmuz'da ücretsiz Windows 10 yükseltme fırsatının zamanı doluyor. Yani bu süre uzatılmazsa 29 Temmuz'dan sonra Windows 10'a ücretsiz yükseltme zaten mümkün olmayacak.

YORUMLAR