Microsoft, Windows 10 Yüzünden Çin Hükümetine Boyun Eğdi

Microsoft, Windows 10 Yüzünden Çin Hükümetine Boyun Eğdi

Geçtiğimiz yıl Windows 8 ile Amerika'nın kendi üzerinde ajanlık yapabileceğini düşünen Çin, Microsoft'un en son işletim sistemi Windows 10 için anlaşma yaparak işletim sistemi üzerinde istediği değişikliklerin olmasını sağladı.

Windows 8 hakkındaki tutumları bilinen Çin'in Windows 10 için de benzer şeyler yapacağı tahmin ediliyordu. Diğer yandan Microsoft ise Çin hükümetine boyun eğerek Windows 10 üzerinde istenen değişiklikleri yaparak Çin'de Windows 10 kullanılmasını sağlayacak. Bunun en büyük nedeni ise Çin ile anlaşılmaması durumunda Çin'in aksi bir karar Windows 10'u yasaklaması olabilir. Bu nedenle Microsoft istenen değişiklikleri kabul ederek önümüzdeki süreçte yenilikleri gerçekleştirecek.

Diğer devletlerin böylesine basit yöntemler kullanarak içeri sızmasını engellemek isteyen Çin, bu konuda biraz fazla paranoyak davranmasına rağmen elinde bulundurduğu nüfus gücü nedeniyle firmalara istediğini kolayca yaptırabilir ve çok rahat restler çekebiliyor.

İşletim sistemlerini araştırmak için teknoloji ajansları ile çalışan Çin Hükümeti, işletim sisteminin açıkları ya da bazı özellikleri kullanılarak ajanlık yapılmasını kesinlikle istemiyor. Bu nedenle de önümüzdeki günlerde çıkacak olan Windows 10 Çin versiyonunda bir takım özelliklerin ya da fonksiyonların kaybolduğunu görebiliriz.

Sizce Çin Hükümeti hem Windows 10 hakkında hem de diğer kararlarında doğru olanı yapmıyor mu?

Windows 10 Temiz Kurulum Nasıl Yapılır?

YORUMLAR