Microsoft Windows 30 Yaşında!

Microsoft Windows 30 Yaşında!

Microsoft’un dünya genelinde en yaygın kullanılan işletim sistemi olan Windows, 20 Kasım’da tam 30 yaşına basacak. Şu anda dünya genelinde 120 milyondan fazla PC’de kurulu Windows 10’un bugünlere gelmeden hangi evrelerden geçtiğine gelin birlikte bakalım.

Sık sık hatalarla karşılaştığımız, zaman zaman mavi ekranlarla bizi çıldırtan işletim sistemi Windows’un ilk sürümü Windows 1.0 ile 20 Kasım 1985’de tanışmıştık. Yazılım devinin ilk işletim sistemi MS-DOS’da komutlarla cebelleştik, disketlerle kurulum yapmanın zorluğunu yaşadık ve piksellerini saydığımız oyunlarla vakit öldürdük. Bu süre zarfında Windows güncellendi ve artık komutlarla baş başa kaldığımız siyah ekranla vedalaşmanın vakti gelmişti. Windows’un yeni sürümüne geçtiğimizde fare kullanımını öğrendik. Klavyenin yanı sıra fareyle yapılabilen işlemler (mayın tarlası ve soltiare oyunlarıyla zaman geçirme, not defterinde yazma, paintte karalama yapma vsvs.) Windows ile hayatımıza girdi. 2 disketle kurduğumuz minimum 256 kilobyte bellek ve ekran kartı gerektiren Windows’da birden fazla program çalıştırmamız gerektiğinde veya sabit sürücüden oyun oynamak istediğimizde bellek tabii ki yetersiz geliyordu. Windows 1.0’ın ardından Windows 95, 98 Millennium Edition adında daha modern, açılış ekranları ve açılış/kapanış sesleriyle daha çekici gelen sürümler çıktı. Bu noktadan sonra Windows XP ile tanıştık ki hala birçok PC’de kurulu bir işletim sistemi ve Microsoft, desteğini kesmesine rağmen vazgeçemeyen kullanıcıların sayısı azımsanmayacak kadar fazla.

Windows 8 ile hayatımıza giren “Modern Windows” deyimi Windows 10’da da sürmekte ve şu anda hem masaüstü hem de mobil tarafta milyonlarca kullanıcı tarafından tercih edilmekte. Şu anda Windows 10 kurulu PC sayısı 120 milyonu geçmiş ve bu rakamın 3 yıl içerisinde 1 milyarı geçeceğini tahmin etmek hiç te zor değil. Beğenmesek te, sık sık hatalarla da karşılaşsak yakın zamanda Windows 7 de XP’nin kaderini yaşayacak ve son işletim sistemi Mac ile yarışını sürdürecek.

YORUMLAR