Microsoft Windows 7 ve 8.1 İçin Skylake CPU Desteğini Uzattı

Microsoft Windows 7 ve 8.1 İçin Skylake CPU Desteğini Uzattı

Microsoft Intel Skylake işlemcilere destek verebilmeleri için Windows 7 ve 8.1 desteğini 2017 Temmuzuna kadar uzattı. Skyylake CPU taşıyan PC’lerde kullanılan Windows 7 be 8.1 işletim sistemleri bir sene daha donanımla ilgili güncellemeleri almaya devam edecekler.

Microsoft geçtiğimiz Şubat ayında Microsoft Windows 7'den başlayarak, geriye doğru eski Windows sürümlerinde Skylake işlemcilere destek verilmeyeceğini açıklamıştı. Ancak bu kararından vazgeçmiş gibi görünüyor. 

Skylake teknolojisi nedir?

i7-6700K ve i7-6600K kod adıyla tanımlanan Intel’in altıncı nesil Skylake yongaları ilk olarak Ağustos ayında düzenlenen Gamescom 2015 Fuarı’nda tanıtılmışlardı. Skylake CPU’lar özellikle dizüstü bilgisayarlarda grafik işlemlerini yüzde 41 hızlandırırken batarya ömrünü de yüzde 30 uzatıyor. Öte yandan Gamescom ’da ASRock bir anakartın üzerine yerleştirilen 4GHz çekirdeğe sahip i7-6700K Skylake neredeyse 7GHz hıza ulaşmıştı. Bu şimdiye kadar aşırtma yapılan bir çekirdeğin ulaşabileceği en yüksek hızlardan biri olarak kayıt edilmiş ve uzun süre teknoloji gündemini meşgul etmişti. Normal şartlar altında İ7-6700K 4 çekirdekli bir Skylake CPU PC’lere 4GHz hız kazandırıyor.

Skylake aslında çoklu platformda kullanılmak üzere geliştirilen Windows 10 için özel olarak tasarlanmış bir yonga. Tek bir işletim sistemiyle güvenlik sitemlerini, oyun sunucularını, veri giriş çıkışlarını, Wi-Fi routerları, genişbant bağlantıları ve daha birçok şeyi Skylake, aynı anda ve takılmadan sıkıntısız gerçekleştirebiliyor.

Bunun yanı sıra Windows 10 ile beraber gelen DirectX 12, OpenCL 2.0, OpenGL 4.4 ve Intel’in yeni codec’i HEVC/H.265, Skylake taşıyan her PC’de çalışabiliyor ancak bu destekler Windows 7 ve 8.1 için sınırlı olarak verilecek.  Windows 10’dan daha kısıtlı özelliklerin bu işletim sistemlerinde de kullanılabilmesi bir sene daha mümkün olabilecek.

Hangi Markalara Skylake Desteği Alacaklar?

Bu linke tıklayarak hangi üretici firmaların, hangi model cihazlarının Intek Skylake desteği alacaklarını görebilirsiniz. 

Intel Skylake Yongası Tüm Bilgisayarları Şimşek Gibi Hızlandıracak

Intel Skylake Nedir, Ne İşe Yarar, Bize Ne Faydası Olacak?

YORUMLAR