Microsoft: Windows 8 Satışları Windows 7 ile Denk

Microsoft: Windows 8 Satışları Windows 7 ile Denk

Uzun süredir Windows 8 satışlarının iyi mi yoksa kötü mü olduğuna dair onlarca dedikodu, analiz ve uzman görüşü, PC üreticilerinin de yorumları haberlerde yerini alıyordu. Özellikle PC sektörünün satışlarını yüksek oranda arttırması beklenen yeni işletim sisteminin istenilen oranda artış sağlayamaması üzerine pek çok üretici Microsoft’a karşı isyan etmişti ve Windows 8’i yerden yere vurmuştu.

Microsoft Pazarlama ve Finans Müdürü Tami Reller, bir Windows blogu röportajında yaptığı açıklamalarda Windows 7’de görülen rekor lisans satışlarının 60 milyondan fazla satan Windows 8’de de yaşandığını belirtti.

Açıklamalarına devam eden Tami Reller, “Hep birlikte bir ilerleme gerçekleştirdik ve dokunmatik cihazlar da yollarına devam ediyorlar. Tabletlerden tutun da dokunmatik laptoplara ve her şey dahil PC’lere kadar büyüme gerçekleşiyor ve kullanıcıların dokunmatiğe olan ilgisi de giderek artıyor.”

Reller aynı zamanda Windows Store uygulama marketinin ilk 2 ayda 100 milyondan fazla indirme sağladığını belirterek Windows 8 için sağlanan uygulamaların da işletim sisteminin çıkışından beri tam 4 katına çıktığına değindi. 

Araştırma firması Gartner ise 2012 son çeyreğinde Windows 8’in PC satışlarında radikal bir değişiklik gerçekleştirmediğini ve piyasaya sürülmesinin ardından Windows PC satışlarında yüzde 21’lik bir gerilemenin meydana geldiğini duyurmuştu. Kullanım oranlarına bakıldığında ise Windows 8’in Windows Vista’nın da geride olduğu iddia edilmişti.

Dell artık halka açık bir şirket değil

YORUMLAR