Microsoft Windows 8 ve Office 2013 Fiyatlarını Düşürmeyi Planlıyor

Microsoft Windows 8 ve Office 2013 Fiyatlarını Düşürmeyi Planlıyor

Görünüşe göre Microsoft düşük Windows 8 ve Office 2013 lisans satışları nedeniyle bu ürünlerin fiyatlarını düşürmek zorunda kalıyor. Bir süre önce Samsung gibi dev bir firma Windows RT tabletini Almanya'dan ve diğer birkaç Avrupa ülkesi pazarından talep olmadığı gerekçesiyle çekmişti. Bu, Microsoft açısından ciddi anlamda tedirgin olunacak bir durumdu. Öyle ki; ürettiği cihazlar milyonlar satan bir firmanın Microsoft ürünlerini kullanan bir cihazı talep bulamıyor ve piyasadan çekiliyor.

Şubat ayının sonlarında da Microsoft yurtdışında 10.8 inç'ten küçük tabletler için yeni cihaz ile birlikte satın alınabilen OEM Office 2013 ve Windows 8 paketlerinin fiyatını 120 dolardan 30 dolara indirmişti. Aslına bakılırsa makul fiyatlarıyla öne çıkan küçük ekranlı tabletlerde 120 dolarlık bir yazılım paketi kullanmak gerçekten büyük bir saçmalıktı.

Şimdi de tedarik zincirindeki kaynaklara yakınlığıyla tanınan Digitimes adlı bir Uzak Doğu internet sitesi Microsoft'un diğer Windows 8 ve Office 2013 OEM versiyonlarının da fiyatını düşüreceğini iddia ediyor. Bu, Microsoft açısından gerekli bir adım; çünkü Staples gibi Microsoft'un satış ortakları Windows 8'in satışlarının beklenenin altında olduğunu ifade etmekte. Microsoft böylece Windows 8 ve Office 2013'ü kullanan cihazların sayısını arttırmayı planlıyor. Bir yandan da eğer ufukta görünen Windows Blue ücretli bir içerik olacaksa, bu geliştirme için Microsoft kullanıcı tabanı oluşturma niyetinde olabilir.

İşte Staples'ın açıklamarı

YORUMLAR