Microsoft, Windows Mobil Platformuyla İlgili Kararını Açıkladı

Microsoft, Windows Mobil Platformuyla İlgili Kararını Açıkladı

Microsft Mobile Phone Cephesinde geçen hafta bulanan sular duruluyor. Microsoft CEO’su Satya Nadella, Windows Mobile hakkında ZDNet’e resmi bir açıklama yaptı.

Microsoft Nokia Hatasının Bedelini Çalışanlarına Ödetti, 7 Bin Kişi İşini Kaybetti haberleri internete yayıldığı andan itibaren Microsoft’un, Mobil telefon departmanında radikal bir karar alıp bu üretim bandını 2016 yılı sonlarına doğru durduracağı konuşuluyordu. Bu haberler o kadar hızlı yayıldı ki, gerçek olup olmadığı hakkında Microsoft’un bir açıklama yapması gerekiyordu.

Microsoft CEO’su Satya Nadella ZDNet’e yaptığı bir açıklamada, Microsoft’un ne donanım, ne de mobil telefon pazarını terk etmeyeceğini söylemesi ile birlikte tüm iddialar da gerçekliğini kaybetti.

Satya Nadella, Windows 10 işletim sisteminin zaten Windows Mobile’a destek olması amacıyla yapılandırıldığını, kullanıcıların daha tatminkar bir teknolojik tecrübe yaşamaları için “Evrensel Uygulamaların” hazırlandığını, bu kadar çalışmanın sonunda elbette Windows Phone departmanının kapatılmasının son derece mantıksız olacağını ifade etti.  

ZDNet’e verdiği röportajda Nadella, bugün Windows Phone ve Mobile teknolojisinin pazardaki durumu ne olursa olsun Windows 10 işletim sistemiyle 2 sene içerisinde bulunduğu şu anki durumdan çok daha farklı bir noktaya geleceğini savunuyor.

Ancak Microsoft’un Nokia’ya 7.2 milyar dolar ödeme yapmasının hemen ardından, 7 bin kişiyi işten çıkarmış olmasının altında yatan gerekçe ise hala aydınlanmış değil.

Microsoft, Windows Phone'un Mezarını Kazdı Gibi

Windows Phone'un 2014 Karnesi

Windows Phone Pazarı Nereye Gidiyor? 

YORUMLAR