Microsoft: Windows RT'nin Hacklenmesi Konusunda Endişelenmeyin

Microsoft: Windows RT'nin Hacklenmesi Konusunda Endişelenmeyin

Dün “Windows RT, İmzasız Masaüstü Uygulamaları Çalıştırmak Üzere Hacklendi” haberimizde de yazdığımız gibi, bir hacker Microsoft’un Windows RT işletim sistemini hacklediğini iddia etmişti. Bu iddialara Microsoft bugün cevap verdi.

Bu hackleme iddiaları, Microsoft’ta kimseyi endişelendirmiş gibi görünmüyor. Windows RT, imzasız masaüstü uygulamalarını çalıştırmak üzere hacklenebilir. Fakat Microsoft bunda endişelenecek bir şey göremiyor.

Resmi olarak, tablet işletim sistemi RT’nin desteklediği masaüstü uygulamaları; Microsoft’un kendi yazılımı olan Internet Explorer ve Office suit. Bunun yanında, bu işletim sistemi sadece Windows Mağazası’nda mevcut uygulamaları çalıştırır.

Fakat hackleme, ortalama bir Windows RT kullanıcısı için ayarlanmamış.

Gerekli programlamaların zorunlu tutulmasının yanı sıra, hackleme sadece bellekteki kodları değiştirebilir. Bu yüzden kullanıcı, cihazın her yüklenmesinde, kodu modifiye etmek zorunda kalırdı. Ayrıca, ARM işlemciler için masaüstü uygulamalarının yeniden derlenmesi gerekirdi. Bu yüzden kullanıcılar hem mevcut masaüstü uygulamalarını hem de Intel x86 işlemciler için tasarlanan uygulamaları çalıştıramazdı.

Microsoft gönderdiği bilgilendirme yazısında, bu hacklemelerin hiçbir güvenlik tehdidi oluşturmadığını ve hacklemeyi bulan insanları alkışladığını bildirdi. Şirket ayrıca RT’ye geleek bir güncellemenin bu hacklemeyi elimine edebileceğini de yazdı.

Yazının devamında şunlar belirtildi:

“Özetlenen senaryo, bir güvenlik açığı değildir ve Windows RT kullanıcıları için bir tehdit oluşturmamaktadır. Açıklanan mekanizma ortalama bir kullanıcının yapabileceği türden bir şey değildir. Ayrıca bu, sistemde koz olarak yerel bir erişim, çalışmak için yerel yönetim hakları ve bir hata ayıklayıcı gerektirir. Tüm bunlara ek olarak, Windows Mağazası müşterilerin Windows RT’ye uygulama indirebilmeleri için desteklenen tek yöntemdir. Güvenlik tehditlerini taramak için ve mağaza uygulamalarının yasallığından emin olunmasına yardım etmesi için mekanizmalar mevcuttur ki bunlar güvenle edinilebilir ve kullanılabilir. Bunu açığa çıkarma marifetini gösterenleri ve çabalarını alkışlıyoruz. Gelecek sürümlerde bu teşebbüslerin olmayacağını garanti etmiyoruz.”

Acer, Nexus 7 Rakibi Iconia B1-A71 İsimli Tabletini Tanıttı - CES 2013

YORUMLAR