Microsoft Windows XP Korsanlarının Peşine Düştü

Microsoft Windows XP Korsanlarının Peşine Düştü

Microsoft üreticisi olduğu yazılımları illegal olarak dağıttığını iddia ettiği bir şirket hakkında telif haklarını ihlal ettiği gerekçesiyle dava açtı. İddialara göre VertexPC isimli bir firma arasında 11 yıllık Windows XP'nin de olduğu yasal olmayan Windows kopyalarının reklamını yaptı, pazarladı, cihazlara yükledi ve dağıttı. Sözü geçen firma aralarında Coca Cola ve NASA gibi müşterilerin de olduğu oldukça geniş bir müşteri yelpazesine sahip.

İddialarda daha da ilginç olan bir nokta aynı firmanın Windows XP'nin korsan versiyonlarını bir Microsoft ajanına sattığı iddiası. Microsoft bu iddialar kanıtlandığı takdirde zararır karşılanmasını ve VertexPC'nin satışlardan elde ettiği karın bir miktarını talep edecek.

Microsoft kısa bir süre önce de dünya çapında dijital ortamda korsan Windows kopyalarını yayan içerik sağlayıcılarına uyarılar göndermeye başlamıştı. Microsoft'un başlattığı bu büyük korsan mücadele kampanyasının bir ayağı olarak nitelendirilen bu dava sonraki davalar için örnek niteliğinde olabilir.

Kullanıcılara Göre Windows 8.1 Başlat Tuşu Hakaret Niteliğinde

YORUMLAR