Microsoft Yapay Zeka Araştırmalarında Büyük Oynuyor

Microsoft Yapay Zeka Araştırmalarında Büyük Oynuyor

Microsoft'un ilk misyonu her masada ve her evde bir bilgisayar olmasını öngörüyordu. Ancak Bill Gates'in bir başka amacı daha vardı: Bilgisayarlar bir gün insanları ve çevreyi görebilecek, duyabilecek, iletişim kurabilecek ve anlayabileceklerdi. Microsoft AI ve Research bölümü yazılım devinin yapay zeka çalışmalarına adeta ışık tutuyor.

GeekWire tarafından gerçekleştirilen bir röportajda Microsoft AI ve Research grubundan sorumlu Başkan Yardımcısı Harry Shum, "Yapay zekanın yıkıcı bir güç olduğuna gerçekten inanıyoruz. Son zamanlarda yaşanan gelişmeler çok büyük, bunu kendi ürünlerimiz ve müşterilerle olan angajmanımız sayesinde gördük. Ayrıca, yapay zeka araştırmalarında nasıl bir adım atacağımıza dair çok güçlü bir bakış açısına sahibiz" dedi. 

Geçtiğimiz yıl Microsoft CEO'su Satya Nadella, Office, Windows ve Cloud & Enterprise bölümlerinin yanına dördüncü bir bölüm daha eklemişti: Microsoft AI ve Research. Bu hareket şirketin yapay zekaya verdiği önemi bizlere gösteriyor. İlk yılında işe alım ve satın alımlar yoluyla yüzde 60'dan fazla büyüme gösteren bölüm, bugün yaklaşık 8 bin araştırmacıya da ev sahipliği yapıyor. 

Microsoft AI ve Research bölümünün oluşturulması, yapay zeka araştırmalarında yaşanan yoğun rekabeti de bizlere gösteriyor. Microsot bir bakıma Google, Amazon, Salesforce, Apple ve sayısız yapay zeka araştırma grubu ile yarışmak için hazırlanıyor ve teknolojisi endüstrisine öncülük etmek istiyor. 

Çalışmalar henüz çok yeni, ancak Microsoft veri merkezlerine inşa ettiği yapay zeka ve makine öğrenimi özellikleriyle büyümesine devam ediyor. Mobil pazarda rekabete giremeyen şlrketin hangi alanlarda ön plana çıkacağını hep birlikte göreceğiz.

 

YORUMLAR