Microsoft, Yapay Zekâ Destekli Fotoğraf Uygulaması Yapıyor!

Microsoft, Yapay Zekâ Destekli Fotoğraf Uygulaması Yapıyor!

Microsoft kullanıcılarını sevindirecek bir haberimiz var. Microsoft, yapay zeka destekli "Fotoğraflar" uygulaması yapıyor. Çektiğiniz fotoğrafların içindeki nesneleri otomatik olarak algılayıp, sıralayan ve belli bir tema altında depolayan uygulama, yakın zamanda bütün kullanıcılara açılacak.

Microsoft imzalı Fotoğraflar uygulaması, Google Fotoğraflar ve Apple Fotoğraflar’a benzer bir şekilde, nesneleri algılayıp sınıflandırabiliyor. Yapay zekâ destekli fotoğraf uygulamasının yeni Insider Önizleme sürümünde artık “çiçek”, “gökyüzü” ya da “deniz” gibi terimleri aratmak için kullanabileceğiniz bir arama çubuğu olacak. Microsoft, fotoğraf koleksiyonundaki ögeleri sıralamak için bulut tabanlı bir resim tanıma algoritması kullanacak.

Microsoft Fotoğraflar uygulamasını ilk kez kullandığınızda, yaptığınız her değişikliği koleksiyona eklenecek ve bu sadece saniyeler alacak. Daha sonra fotoğraflar bulutta depolanacak ve nesneleri, renkleri veya diğer terimleri hızlıca arayabilecek ve sıralayabileceksiniz. Ayrıca yüz tanıma teknolojisiyle insanların ayrılmasından rahatsızsanız, bunu istediğiniz zaman kapatabilirsiniz.

Microsoft Fotoğraflar, Google Fotoğraflara benzer bir şekilde, çektiğiniz fotoğraflar benzer temada olduğu takdirde onları sizin onayınızla tek bir yerde toplayabilecek. Örneğin; yapay zeka, “kediler” etiketine sahip fotoğrafları albüm olarak size önererek onları tek bir klasörde depolayabilecek. Elbette bu özellik, bir terabayta kadar veri depolayan OneDrive ve Office 365 kullanıcıları için vazgeçilmez olacaktır. 

Microsoft’un yeni Fotoğraflar uygulaması henüz beta aşamasında. Özellikleri sadece Insider Önizlemesinde görebiliyoruz. Ancak Microsoft’un, Fotoğraf uygulamasını kısa bir zamanda bütün kullanıcılara açmasını bekliyoruz.

Google Photos Fotoğrafları İçeriklerine Göre Nasıl Sınıflandırıyor?

Google Photos'a Arşivleme Özelliği Geldi

YORUMLAR