Microsoft, Yapay Zeka Şirketi Semantic Machines’i Satın Aldı

Microsoft, Yapay Zeka Şirketi Semantic Machines’i Satın Aldı

ABD’li teknoloji devi Microsoft, Cortana, Azure Robot Hizmeti ve Microsoft Bilişsel Hizmetler gibi yapay zeka tabanlı sesli servislerini güçlendirmek için Berkeley merkezli bir AI start-up’ı olan Semantic Machines’i satın aldığını duyurdu.

2014 yılında Berkeley’de kurulan Semantic Machines, chatbot’ların daha az mekanik olmasını sağlayarak, insanlar kadar doğal ve sağlıklı bir iletişim kurması için çalışmalar yapıyor. Şirket, General Catalyst ve Bain Capital Venture dahil olmak üzere birçok kurum ve yatırımcıdan yaklaşık 21 milyon dolar fon sağlayarak önemli bir işe imza atmıştı.

Microsoft Semantic Machines

Semantic Machines’i bünyesine katan Microsoft, Siri, Google Asistant, Alexa ve Bixby gibi sesli asistan pazarındanın ağır toplarıyla rekabet gücünü artırmak istiyor. Semantic Machines, Apple Siri'nin eski baş bilimcisi Larry Gillick ve UC Berkeley profesörü Dan Klein ve Stanford Üniversitesi profesörü Percy Liang gibi tanınmış araştırmacılarla çalışıyor.

Microsoft AI & Research baş teknoloji sorumlusu David Ku, blog yazısında şu ifadeleri kullandı: “Semantic Machines’in satın alınmasıyla birlikte, Berkeley’de dil arayüzündeki çalışmaların sınırlarını zorlamak için etkileşimli yapay zeka üzerine çalışan bir ortak işletim merkezi kuracağız"

Tüketici odaklı ürünler geliştirmek yerine, kurumsal müşterilere odaklanan Semantic Machines, Microsoft’un sırasıyla bir milyon ve 300 bin geliştiricinin kullandığı Microsoft Bilişsel Hizmetler ve Azure Robot Hizmeti dahil olmak üzere, yapay zeka tabanlı sanal asistanları Cortana ve Xiaolce ile entregre bir şekilde çalışacak.