Microsoft Yaptırımlarına Devam, Şimdi de Cortana Zorunlu Oluyor

Microsoft Yaptırımlarına Devam, Şimdi de Cortana Zorunlu Oluyor

Microsoft Windows 10 için gerçekleştireceği Yıl Dönümü güncellemesinde kullanıcılarının Cortana’dan başka bir sanal asisten kullanmasına izin vermeyecek.

Yapılacak olan Windows 10 Yıl Dönümü güncellemesinde Cortana bütün dosyalara ve kişisel verilere ulaşacak. Bildiğimiz işletim sistemi içi arama kutuları da Cortana’ya entegre olacak. Cortana bu noktada Bing arama motoru odaklı olarak Edge tarayıcı ile de bütünleşecek. Kısaca her hangi bir arama kutucuğu ile çalışacaksanız tüm sorgulamalarınız Cortana tarafından yönetilecek.

Cortana Ne İşe Yarıyor

Bu arada Windows 10 Yıl Dönümü güncellemesinin en önemli özelliklerinden olan akıllı telefonlarla bütünleşebilme seçeneği de Cortana ile kullanılan bir özellik. Yani yeni güncellemenin bazı servis ayrıcalıkları Cortana ile beraber çalışıyor. Bu arada sisteme yerleşen Cortana’dan kurtulmanın yolları var tabi. Ancak bunları kullanıyor olmak işletim sisteminin performansını nasıl etkileyecek henüz bir fikir söylemek zor.

Cortana her ne kadar Türkiye de henüz kullanılmıyor olsa da Windows 10 işletim sistemine bu denli hakim olması biraz abartılı bulunuyor. Şimdilik Cortana Türk kullanıcılarla çok içli dışlı olamasa da yakın bir zamanda biz de kendisiyle tanışacağız.

Windows 10 Yıldönümü Güncellemesi ve 10 Süper Yenilik

YORUMLAR