Microsoft Yeni DirectX 12 Videosuyla Şov Yaptı!

Microsoft Yeni DirectX 12 Videosuyla Şov Yaptı!

Microsoft son işletim sistemi Windows 10'un oyunlar için sunduğu yenilikleri tanıtmak ve DirectX 12'nin gücünü göstermek için yeni bir video yayınladı. Bilindiği üzere Microsoft, DirectX 11'i Windows 7 ve üst versiyonlarına özel bir arayüz olarak sunmuş, Vista ve önceki işletim sistemlerinde bu arayüze destek vermeyerek oyuncu kitlesini yeni işletim sistemlerine çekmeye çalışmıştı. Microsoft şimdi aynı taktiği Windows 10'da da uygulamaya çalışıyor. DirectX 12'yi oyunculara bir yem olarak gösterip oyuncuların Windows 10'a geçiş yapmasına çabalayan Microsoft bunun için DirectX 12'yi öven videoları oyuncularla paylaşıyor.

Videoda DirectX 12 altyapısını destekleyen farklı oyunlardan görüntüler DirectX 11 versiyonlarıyla karşılaştırılıyor ve aradaki görsel farklar vurgulanıyor. Ayrıca DirectX 12'nin işlemci verimini yüzde 50, ekran kartı performansını yüzde 20'ye varan oranlarda artırdığından da bahsediliyor.

Yoksa Microsoft Vulkan'dan tedirgin mi?

Microsoft'un yayınladığı bu videoda dikkat çeken nokta ise videodaki çoğu oyunun Microsoft bünyesinde geliştirilmiş oyunlar olması. Hatırlanacağı üzere çok kısa bir süre önce DirectX 12'nin rakibi olan Vulkan arayüzü tanıtılmıştı. Vulkan, DirectX 12'nin can alıcı özelliklerini barındırırken oyun geliştiricilerine ve oyun severlere Microsoft'un Windows 10 ve DirectX 12 tekeline bağlı kalmadan yüksek kaliteli oyunlar geliştirebilme ve oynayabilme imkanı veriyor. Microsoft'un DirectX 12'yi ön plana çıkartan videolar yayınlamasının sebebi de buna bağlanabilir. Şu an bile birçok büyük donanım üreticisi ve oyun geliştiricisi Vulkan'a destek veriyor. Bu da Microsoft'un tedirgin olması için geçerli bir sebep.

Vulkan, DirectX 12'nin Katili ve Oyunların Yeni Geleceği OIabilecek mi?

Micrsoft'un DirectX 12'nin yeteneklerini sergilediği video ise burada:

DirectX 12 Oyunlarda Ne Gibi Farklar Yaratacak?

''Buralar Komple Bostanlıktı'' Dedirten Bilgisayar Oyunları

YORUMLAR