Microsoft Yeni Makine Öğrenimi Araçlarını Yayınladı

Microsoft Makine Öğrenimi Araçları

Yazılım devi Microsoft, rakiplerinden geri kalmamak adına makine öğrenimi çalışmalarına ivme kazandırdı. Şirket, kendi düzenlediği Ignite konferansında, geliştiriciler için birtakım yeni araçlar sunduğunu açıkladı. 

Geliştiriciler için bazı makine öğrenimi araçlarını başlatan Microsoft, Azure makine öğrenimi deneyimi servisi, çalışma alanı ve yönetimi sistemlerini yayınladı. Buna ek olarak şirket, CNTK, TensorFlow, Theano, Keras and Caffe2 ile model oluşturmak isteyenler için Visual Studio IDE'sini kullanmak isteyenlere de yeni araç setleri sundu. Geliştirici olmayanları da düşünen şirketin Excel kullanıcılarına Azure tabanlı makine öğrenimi modellerini sunduğu belirtildi. 

Hatırlayacak olursanız, geçtiğimiz günlerde Microsoft AI ve Research grubundan sorumlu Başkan Yardımcısı Harry Shum, "Yapay zekanın yıkıcı bir güç olduğuna gerçekten inanıyoruz. Son zamanlarda yaşanan gelişmeler çok büyük, bunu kendi ürünlerimiz ve müşterilerle olan angajmanımız sayesinde gördük. Ayrıca, yapay zeka araştırmalarında nasıl bir adım atacağımıza dair çok güçlü bir bakış açısına sahibiz" demişti.  Görünen o ki şirket, bu misyonu gerçekleştirmek için elinden geleni yapıyor. 

Microsoft'un hem kendi müşteri müşterileri hem de dışarıdaki kullanıcılar için sunduğu araçların, makine öğrenimi tabanlı uygulama geliştirmek isteyenler için birçok kolaylık sağlaması bekleniyor.

YORUMLAR