Microsoft Yıllar Önce MacBook TouchBar Tarzı Bir Kontrol Paneli Denemiş

Microsoft Yıllar Önce MacBook TouchBar Tarzı Bir Kontrol Paneli Denemiş

Apple MacBook üzerinde TouchBar sistemini tanıttığında hepimizin ağzı açık kalmıştı. Ancak hemen ardından Microsoft’un 2010 yılında bir öğrenci teknolojik tasarım yarışmasında bu sistemi 6 yıl önce denediği ortaya çıktı.

Bu yıl Microsoft tanıttığı Surface Pro PC ve Surface Book Pro ile MacBook Pro’yu biraz gölgede bırakmıştı. Ancak Apple MacBook Pro’nun TouchBar özelliği de önemli ve kullanışlı bir özellik olarak hafızalarda yer etti.

Ancak anlaşılan o ki TouchBar sistemi ile Microsoft’ta 6 sene kadar önce oldukça yakından ilgilenmiş. Lenovo’nun ThinkPad X1 üzerine yerleştirilen deneysel bir adaptif klavye ve LCD Panel pek çok yönden MacBook Pro’nun TouchBar sistemini oldukça andırıyor. UIST Student Innovation Contest 2010 isimli bir yarışmada konsept tasarım olarak görüntülenen bu cihaz, nedense görüldüğü o günden sonra hiçbir şekilde hayata geçirilememiş. Bunun en önemli sebeplerinden biri klavye tasarımın kullanıcıyla olan iletişiminin geleneksel bir klavyeyi andırmamasından kaynaklanıyor olabilir. Çünkü Microsoft’un bu programlanabilen klavyesi oldukça karmaşık ve ileri seviyede kullanıcı tecrübesi gerektiriyor.

Microsoft’un “adaptive keyboard” adını verdiği klavye yapısı TouchBar’dan hiç farklı değil ve programlanabilir özellikler taşıyor. Aşağıda 2010 yılında Microsoft’un basit bir Lenovo ThinkPad X1 üzerinde sergilediği sistemle, MacBook Pro’nun TouchBar’ını karşılaştıran videoları izleyebilirsiniz.

YORUMLAR