Microsoft'a Internet Explorer Yüzünden 500 Milyon Avro Ceza

Microsoft'un Windows 7 içerisinde web tarayıcı seçim imkanı sunmaması nedeniyle başı Avrupa Birliği Komisyonu ile büyük dertte.

Microsoft'a Internet Explorer Yüzünden 500 Milyon Avro Ceza

Avrupa Komisyonu verdiği karara göre Microsoft’u tam 560 milyon Avro (731 milyon dolar) ceza ödemeye mahkum etti. Kararın gerekçesi ise Microsoft’un 2009 yılı içerisinde Windows 7 kullanıcılarına web tarayıcı seçim ekranı sunmamış olması.

Anti-tröst uzmanları Microsoft’un Mayıs 2011 ile Temmuz 2012 arasında kullanıcılara Internet Explorer alternatiflerini sunacağına dair sözlerini yerine getirmediğini belirttiler. Reuters’a açıklama yapan rekabet müfettişi Joaquin Almunia yaptığı açıklamasında durumu şu şekilde özetledi:

”Anti-tröst kararlarına istinaden verilen yasal olarak bağlayıcı kararlar güvenlik politikamızda önemli bir yer kaplamaktadır. Çünkü bu şekilde hızlıca rekabet sorunlarına karşı önlem alabiliyoruz. Elbette bu kararlara sıkı bir şekilde uyulması gerekiyor ve önemli bir haksızlıkta taleplere uymamanın cezası da uygun şekilde verilmeli.”

Avrupa Birliği’nin bu kararına henüz bir cevap vermeyen Microsoft’un nasıl bir tepkide bulunacağı bilinmiyor ancak şirketin aldığı herhangi bir cezayı ödemeyeceği önceden kendisi tarafından açıklanmıştı.

Samsung Galaxy S4 de plastik malzemeden yapılacak

YORUMLAR