Microsoft'tan Duygu Tanıma Servisi: Emotion Detection

Microsoft'tan Duygu Tanıma Servisi: Emotion Detection

Microsoft'un Project Oxford çalışmaları kapsamında ortaya koyduğu yeniliklerle daha önce karşılaşmıştık. How-old ve Twinsornot gibi projelerle yüz tanıma algoritmalarını geliştirip herkesin kullanımına sunan şirket, bu sefer bir duygu tanıma servisiyle karşımıza çıktı: Emotion Detection

Emotion Detection, çok basit bir tanım yapmak gerekirse duygu tanıma servisi. Project Oxford çatısı altındaki bu linke tıklayarak siteye ulaşıyor ve basit fotoğraf yükleme işleminden sonra sonuçlara ulaşabiliyoruz. ''Machine learning'' tekniklerinin bir örneğini gördüğümüz bu serviste sistem, yüklediğimiz fotoğraflardaki yüzleri algılıyor, o yüzlerdeki duyguları ortaya çıkarıyor. Yani gülen bir insanın yüzünden en ufak bir kaygıyı bile ayırt edebiliyor.

Servisi kullanırken birkaç hususa dikkat etmek gerektiğini de unutmayalım: Görüntülerin çözünürlüğü 36x36 pikselden büyük olmalı ve fotoğraflar 4 MB'ın üzerinde olmamalı. Ayrıca JPEG, PNG, GIF (sadece ilk karesi) ve BMP formatların da fotoğraf yollayabilirsiniz.

Emotion Detection her zaman doğru sonuçları veremeyeceğini söylese de Kemal Abi'nin yüzünden sistemin ne kadar doğru çalıştığını anlayabiliyoruz. İlerleyen dönemlerde Project Oxford kapsamında neler karşımıza çıkacak takipçisi olacağız.

Microsoft Fotoğraflarınızdan Kaç Yaşında Göründüğünüzü Tahmin Ediyor

Microsoft, Şimdi de TwinsOrNot.net Hizmetiyle İkizimizi Bulmamıza Yardımcı Oluyor

YORUMLAR