Microsoft'tan Giriş ve Orta Seviye Üç Yeni Lumia Modeli mi Geliyor?

Microsoft'tan Giriş ve Orta Seviye Üç Yeni Lumia Modeli mi Geliyor?

Microsoft’un önümüzdeki sonbahar en az beş yeni Windows 10 akıllı telefon tanıtacağını, bunlardan ikisinin amiral gemisi modeli olacağını bekliyoruz. Windows 10 Mobile’ın resmi olarak duyurulmasıyla birlikte ortaya çıkacağını düşündüğümüz yeni Windows 10’lu Lumia modellere ek olarak şimdi üç yeni modelin daha piyasada olacağı konuşuluyor.

Microsoft’un şu sıralar hem giriş – orta segmente hem de amiral gemisi modeli olarak tabir ettiğimiz üst seviyeye giren premium akıllı telefon üretme hazırlıkları içerisinde olduğunu biliyoruz. Hatta CEO Satya Nadella’dan iki yeni amiral gemisi modelin pazarda olacağı sözünü aldık. Şimdi de Microsoft imzasını taşıyan üç yeni Lumia modeli Lumia 550, 750 ve 850’nin geleceği konuşuluyor. Hatta üç cihazın da teknik özelliklerini yansıtan liste internete sızdırılmış durumda.

Giriş – orta segmente hitap eden üç Microsoft Lumia telefonun donanımlarına göz atmadan önce ortak yanlarından kısaca bahsetmemiz gerekirse; Üç cihaz da 5 inç büyüklüğünde ekrana sahip, harici depolama alanı isteyenler için microSD kart girişine ve HSPA bağlantı teknolojisine sahip ve 4G bağlantısını desteklemiyor.

Microsoft Lumia 550, 540 x 960 ekrana sahip ve gücünü Qualcomm’un Snapdragon 210 işlemcisinden, 1GB RAM’den ve 1905mAh’lik bataryadan alıyor. Cihazın arka yüzünde 5 megapiksel çözünürlüğünde LED flaş destekli AF kamera, ön yüzünde de 2 megapiksel çözünürlüklü kamera tercih edilmiş. Bluetooh 4.0 ve farklı sensörlerle donatılan cihazın dahili depolama alanı 8GB. Tabii ki bu alan microSD kartla genişletilebiliyor.

Microsoft Lumia 750’ye baktığımızda biraz daha iyi donanımlı bir cihazla karşılaşıyoruz. 720 x 1280 yani HD ekrana sahip olan cihazda 1.2GHz hızında çalışan Snapdragon 410 işlemci, 1GB RAM yer alıyor. 8 megapiksel LED flaş, otomatik odaklama ve Carl Zeiss optik arka yüz kamerası, 5 megapiksel ön yüz kamerasıyla donatılan cihazın dahili depolama alanı 8GB. 2650mAh’lik bataryasıyla da Lumia 550’den daha iyi bir cihaz olduğunu gösteren Lumia 750’de de aynı sensörlerin yer aldığı belirtiliyor.

Son model Lumia 850, donanım olarak iki modelden de üstün. 768 x 1280 çözünürlüklü ekranın tercih edildiği cihazda Lumia 750’de bulunan Snapdragon 410 işlemcinin kullanıldığını görüyoruz lakin işlemcinin çalışma frekansı 1.4GHz. 1GB RAM’e sahip olan cihazın arka yüzünde 10 megapiksel PureView kamera, ön yüzünde de 5 megapiksel kamera yer alıyor. Cihazın dahili depolama alanı da yüksek; 16GB.

Microsoft Lumia 550, 750 ve 850’nin tasarımından bahsetmedik çünkü cihazların sadece teknik özellikleri sızdırılmış durumda. Hatta bu üç modelin piyasaya kesin olarak çıkıp çıkmayacağı bile muamma.

Microsoft Bir İleri, Bir Geri Adım Atıyor, 6 Adet Windows 10 Lumia Geliyor

YORUMLAR