Microsoft'tan Robot Kontrolünde Devrim

Microsoft'tan Robot Kontrolünde Devrim

Microsoft HandPose adını verdiği bir teknoloji geliştiriyor. HandPose teknolojisi, bizim tıpkı Wall-E filmindeki gibi tembel bir ırk olarak yaşamımızı sürdürmemize sebep olacakmış gibi görünüyor.

Geçen hafta Intel'in Robot Örümcekleri Hareketlerle Kontrol Edilebiliyor haberimiz oldukça ilgi çekmişti. Haberin içinde yayınladığımız video elle robot kontrolüne oldukça iyi bir örnekti.

Görünen o ki,  dev şirketler bu işi oldukça ciddiye alıyorlar. Şimdi de Microsoft’tan elle kontrol edilebilen robot yazılımı haberi geldi. Microsoft Handpose, Intel’in yazılımı ile temel olarak aynı. Ancak daha çok komut içeriyor gibi görünüyor.

Microsoft’un üzerinde çalıştığı teknoloji robotların üzerine yerleştirilecek olan kameralarla beraber işlevsel oluyor. Önceden tanımlanan el hareketlerinin mekanik komutlara dönüştürülmesini sağlayan HandPose, aslında biraz da hala üzerinde çalışılan Hololens projesinin algoritması ile de ilintili. HandPose tek bir kamera ile emirleri okumuyor. Çoklu kamera sistemi sayesinde algısı daha açık bir sistem olarak tasarlanıyor. Bu yüzden daha gelişmiş robot makineler üzerinde kullanılması düşünülüyor. Şimdilik sadece bir tek el ile komut verilebilen sistemin yakında bu engeli aşabileceği de söyleniyor.

Teknoloji böyle giderse bizleri Wall-E filmindeki tembel, her şeyi oturduğu yerden yöneten bir insan ırkına çevirecekmiş gibi görünüyor. 

Intel'in Yeni Tasarladığı Elbise Kimseyi Yanınıza Yaklaştırmıyor


YORUMLAR