Microsoft’u Pratikleştiren Sistem: Digits

Microsoft’u Pratikleştiren Sistem: Digits

Microsoft, bileğe monte edilen Digits adlı bir sistemle daha kullanışlı hâle geliyor. Redmond’un araştırıcıları kullanıcıların el hareketlerini algılayarak onları, bileğe monte edilen bir sistem sayesinde komutlara çevirebilen bir kullanıcı ara yüzü geliştirdiklerini açıkladı.

Bugün açıklanan örnek sistem, kullanıcının bileğine sarılan bir sensör içeriyor. Bu sensör, kullanıcıların el hareketlerini üç boyutlu olarak algılıyor ve bunları yazılım komutlarına çeviriyor. Bu komutlar, farklı yazılımlarda kullanılabiliyor. Örneğin, parmaklarınızla ekrandan bağımsız olarak bir belgeyi yakınlaştırma hareketini yaptığınızda sistem bunu algılıyor ve siz ekrana dokunmadan belgeyi yakınlaştırmış oluyorsunuz. El hareketi ile kontrol edilen Digits, aynı zamanda sunumda ihtiyaç duyulan yerlerde ekran komutlarının verilmesinde de kullanılabilir.

Newcastle Üniversitesi Kültür Laboratuvarı’ndan, Microsoft araştırma doktora üyesi David Kim, Digits hakkında şunları söylüyor: "Digits sayesinde Microsoft yazılımlarının kullanıcıları tek bir yere bağımlı kalmayacak. Caddede yürürken ya da odadan odaya dolaşırken bile cihazınızla etkileşim kurabileceksiniz."

YORUMLAR