Microsoft'un Eski Ortağı Dev Bir Uçakla Uzaya Roketler Fırlatacak

Microsoft'un Eski Ortağı Dev Bir Uçakla Uzaya Roketler Fırlatacak

Microsoft'un kurucularından Paul Allen, son altı yılını uzaya roket fırlatabilen dev bir uçak üzerinde çalışarak geçiriyordu. Bugün şirketi, bu uçağı ilk defa Mojave Çölü'nde bulunan devasa hangarından dışarı çıkardı.

Paul Allen'ın bu dev uçağına Stratolaunch adı veriliyor, uçak 385 metrelik kanat açıklığına sahip ki, bu da onun dünyanın en büyük uçağı unvanına sahip olmasını sağlıyor. Stratolaunch 226,796 kilo ağırlığında, tüm bu ağırlığı 28 tekerleğin üstünde taşıyor. Uçak altı adet Boeing 747 uçak motoru sayesinde havalanabiliyor.

Stratolaunch uçağının bu kadar abartılı detaylara sahip olmasının sebebi, yerden havalanarak yörüngeye oturtulacak roket ve uyduları taşıyabilecek kadar güçlü olmasından kaynaklanıyor. Zaten Orbital ATK isimli bir şirket, geçtiğimiz Ekim ayında Stratolaunch Systems ile birlikte, uzaya küçük uydular göndermek için kullanılan Pegasus XL roketi bu uçağa entegre etmek için anlaşma da imzalamıştı.

Ancak Stratolaunch, Orbital ya da başka kuruluşların roketlerini taşımadan önce 2019 yılının ortalarına kadar düzinelerce deneme uçuşu yapmak zorunda. Bu noktada Stratolaunch uçağının ilk test sürüşünü, (pardon uçuşunu!) 2019 yılında izleyebileceğiz.

YORUMLAR