Microsoft'un Kaynak Kodları Güvenlik Endişesiyle İnceleniyor

Microsoft'un Kaynak Kodları Güvenlik Endişesiyle İnceleniyor

NSA'de yapılan yasa dışı izlemeleri ortaya çıkaran Edward Snowden, Microsoft'un Windows üzerinde bilerek kimi açıklar bıraktığını ve bu açıkların önemli bilgileri edinmek için kullanılabildiğini iddia etmişti. Bu iddianın üzerine Güney Amerika ülkelerindeki saygınlığını yitirdiğini düşünen Microsoft, Brezilya'da Şeffaflık Ofisi açtı.

Wikileaks gibi büyük bir sızıntının ardından, Edward Snowden ABD Ulusal Güvenlik Ajansı'nın yaptığı yasa dışı takipleri ve bilgi edinmelerini ortaya çıkararak, bütün dünyanın gündemine oturmayı başarmıştı. Snowden'ın yasa dışı bilgi edinmelerde kullanılan en büyük kaynaklardan bir tanesi olarak gösterdiği Windows açıkları uzun süre konuşulmuş ve bu açıkların Microsoft tarafından bilerek bırakıldığı iddia edilmişti. Dahası açıklar ortaya çıktıktan sonra Microsoft, bunları düzeltmek için uzun süre çaba göstermemiş ve herkesçe bilinen bu açıklar uzun süre güvenlik tehditi yaratmıştı. Tüm bunlarla birlikte Snowden, ABD'nin büyük teknoloji şirketlerinden bu açıklar sayesinde veri aldığını söylemesinin yanı sıra bu yolla takip edilenler arasında Brezilya devlet başkanın da bulunduğu özellikle belirtmişti.

Brezilya hükümeti de ortaya çıkan bu güvenlik problemleri sebebiyle Microsoft ile masaya oturdu ve Windows'un kaynak kodlarını incelemek istediğini söyledi. Güney Amerika ülkelerindeki saygınlığını ve kullanıcı sayısını yitirmek istemeyen Microsoft da yine Brezilya'da bir Şeffaflık Ofisi açma kararı aldı. Bu ofis sayesinde isteyen herkes Windows'un kaynak kodlarına erişebilecek ve istediği şekilde -varsa- açıkları kontrol edebilecek.

Çok özel güvenlik önlemleri alınacak olan bu ofise, herhangi elektronik bir cihazın sokulması engellenecek. Özel izinle girilebilecek çeşitli inceleme odalarında, Windows'un kaynak kodlarının dışarıya çıkmaması için önemli tedbirler de alınacak.

Microsoft CEO'su 4.4 Milyon Dolar İkramiye Kazandı!

Rusya Bilgisayarlardan Microsoft'a Ait Ne Varsa Kaldırıyor

YORUMLAR