Microsoft'un Sanal Asistanı Cortana Resmi Olarak iOS ve Android'de

Microsoft'un Sanal Asistanı Cortana Resmi Olarak iOS ve Android'de

Microsoft’un kişisel dijital asistanı Cortana uzun süredir iOS ve Android kullanıcıları tarafından test ediliyordu. Herkese kapalı beta sürecinin ardından tahminleriyle şaşırtan sanal asistan her iki platformda da yerini aldı.

Android tarafından Google Now’a iOS tarafından da Siri’ye alternatif olarak karşımıza çıkarılan sanal asistan Cortana’nın geçtiğimiz sene iOS ve Android cihazlarda kullanılabilir olacağı internete sızdırılmıştı; müjdesi de Mayıs ayında Microsoft tarafından verilmişti. Uzun süreli herkese açık olmayan test süreci nihayet sonlandı ve Cortana henüz ülkemizde olmasa da beklenen iki platformda da yerini almış durumda.

Maç sonuçlarını tahmin etmesi, espirili diyaloglarıyla kendisinden söz ettiren sanal asistan Windows 10 PC ve Windows 10 Mobile’daki kadar yetenekli değil ancak Siri’ye alternatif olarak kullanılabilecek düzeyde olduğunu söyleyebiliriz. Her türlü soruyu yanıtlama yetisine sahip asistan uçuşları, kargo paketini, hava durumunu takip edebiliyor ve kullanıcının kullanım alışkanlarını izleyebiliyor. Cortana’yı Siri gibi “Hey Cortana” komutu ile aktif etmek, WiFi ve Uçak Modunu açıp kapatmasını sağlamak mümkün ancak bu özelliğin sadece Cyanogen sürümde sunulmasına anlam veremedik.

Cortana iOS Üzerinde Test Yayınına Başlayınca Sanal Asistan Rekabeti İyice Kızıştı

YORUMLAR