Microsoft'un Sosyal Ağı Socl Beta Olarak Yayında

Microsoft'un Sosyal Ağı Socl Beta Olarak Yayında

Microsoft sosyal ağı Socl'ı tüm kullanıcıların test edebilmesi için beta olarak yayına aldı. Merak eden kullanıcılar Microsoft ve Facebook hesaplarıyla giriş yapabilecekleri yeni sosyal ağ Socl'ı hemen denemeye başlayabilirler.

Kimileri Socl'ın Facebook gibi popüler sosyal ağlara bir rakip olabileceğini düşünebilir ama Microsoft için durum hiç de böyle değil. Microsoft yeni hizmeti Socl'ı kendi sosyal ağ ve arama özelliklerinin bir karışımı olarak nitelendiriyor.

2011 Aralık ayında günyüzüne çıkan proje geçen zaman içerisinde büyük değişiklikler yaşadı. Özellikle Microsoft'un yeni işletim sistemi Windows 8'i hatırlatan yeni bir kullanıcı arayüzü ile kullanıcıların karşısına çıktı.

Ana sayfa yayınlanan bütün mesajların gösterilebileceği şekilde yeniden tasarlanmış ve tüm içeriklerin rahatlıkla görüntülenebilmesi için sayfa üzerinde 2-3 sütun kullanımı uygun görülmüş. Microsoft aynı zamanda Socl'a eklenen içerikleri görüntüleyebilmek için kullanıcıların kayıt olması gerekmediğini de bildirdi.

Diğer sosyal ağlardan alışkın olduğumuz profil sayfasıyla Socl üzerinde de karşılaşıyoruz. Profil sayfamız üzerinde kişisel bilgilerimiz, ilgi duyduğumuz şeyler ve arkadaşlarımız listeleniyor. Ayrıca yeni gelen bir özellik sayesinde çalma listeleri oluşturabileceksiniz ve bu çalma listelerini arkadaşlarınızla birlikte izlerken aynı anda sohbet edebileceksiniz.

Microsoft blog yazısında Socl ile ilgili "Hepinizin bildiği gibi Socl ilk başta öğrenciler için sosyal arama ve öğrenme deneyi olarak hayata geçti. Geçtiğimiz birkaç ay içinde, Socl farklılaşım geçirerek insanların kendilerini yazılar ve kolajlar ile ifade ettikleri bir sosyal ağ haline geldi." açıklamasını yaptı.

Daha öncede söylediğim gibi merak eden kullanıcılarımız Facebook ve Microsoft hesaplarıyla giriş yaparak Socl'ı deneyebilirler. Şu an için beta olarak yayın hayatına devam eden Socl, büyük olasılıkla 2013 yılı içerisinde beta sürümünden çıkarak nihai sürümüyle kullanıcılarla buluşacaktır.

YORUMLAR