Microsoft'un Surface'i Tablet Üreticilerini Kızdırdı

Microsoft'un Surface'i Tablet Üreticilerini Kızdırdı

Geçtiğimiz Pazartesi günü ABD’nin Los Angeles şehrinde gerçekleştirilen bir etkinlikle yeni tablet bilgisayarı Surface’i tanıtmıştı. Microsoft’a bazı önemli tablet üreticilerinden tepkiler gelmeye başladı. Tablet sektöründe şekillendirici etkilere sahip bir gücü bulunan Microsoft’a karşı yükselmeye başlayan bu sesler dikkate değer.

Başını ASUS ve ACER’ın çektiği bazı donanım üreticileri Microsoft’un Surface isimli cihazının tanıtımı ile birlikte şaşkınlığa düşmüş durumdalar. Zira Reuters’in haberine ve edindiği bilgilere göre adı geçen bu şirketlerin Microsoft’un yeni tabletine dair fikirleri yoktu. Beklemedikleri bu hamle karşısında hoşnut olmadıklarını dile getiren ASUS ve Acer yöneticileri, Microsoft’un donanım üretiminden ziyade yazılım konusundaki başarılı etkinliğini sürdürmesi gerektiğini ifade ettiler.

Bazı yeni ürünlerinde Windows kullanacak olan dev donanım üreticileri, yaşananlar karşısında nasıl bir politika belirleyeceklerine henüz karar veremediler. Şimdilik bekle gör taktiğini benimseyen üreticiler, Microsoft’un ürünü satışa sunma aşamalarına dair bilgi edinmeye çalışacaklar ve ona göre hareket edecekler. Bununla birlikte tablet sektörünün en güçlü oyuncularından biri olan Android tabanlı cihazlar da üreten bu şirketler, Android’e daha yanaşabileceklerine dair imalı cümleler kurmaktan da geri kalmıyorlar.

Tüm bunların yanı sıra Microsoft’u destekleyen şirketler de yok değil. Özellikle Dell, Microsoft’u ve Windows 8’i açık açık desteklerken Lenovo rengini henüz tam olarak belli etmedi.

Önümüzdeki haftalarda tablet sektöründe yaşanan bu beklenmedik gelişmeye dair yeni etkileşimlerin yaşanması sürpriz olmayacaktır.

YORUMLAR