Microsoft'un Tepesini Attıracak Bir Windows Tablet Piyasaya Çıkıyor

Microsoft'un Tepesini Attıracak Bir Windows Tablet Piyasaya Çıkıyor

Windows 10 Mobile işletimi kullanan 10 inçlik dev bir tablet piyasaya çıktı. Oysa Microsoft bu boydaki cihazlar için Windows 10 Mobile değil Windows 10 öneriyordu.

İnternete düşen bir resim, Çinli bir üreticinin Microsoft’un Windows 10 Mobile kurallarını ihlal etmek üzere olduğunu apaçık ortaya koyuyor. Microsoft Windows 10 Mobile işletim sisteminin her ne kadar sadece akılı telefonlarve  küçük tabletler için olduğunu ne kadar açıklasa da, yeni ürün bu işletim sistemini 10 inçlik bir tablete yerleştirdi. Microsoft çapraz Windows platformunda bu kadar büyük cihazlar için doğrudan Windows 10 işletim sistemini öneriyordu.

Computex 2015’te görüntülenen tablet, ARM tabanlı ve 4 çekirdekli Rockchip RK388 taşıyor. 10254x768 piksel çözünürlüğe sahip ekran çözünürlüğü var ve Wi-Fi özelliğine sahip. ARM tabanlı yongalar üreticilere birden fazla işletim sistemi kullanabilme seçeneği sunabiliyor. Bu yüzden bu tabletin Windows 10 Mobile kullanabiliyor olması çok da şaşırtıcı değil.

Bu büyük tabletin neden böyle bir işletim sistemi seçimi yaptığına gelince; Microsoft’un lisans politikasından kaynaklanan bir açıktan faydalanıldığı görülebiliyor. Microsoft, 8 inçten küçük cihazlarda Windows 10 Mobile için lisans ücreti alıyor, ancak büyük cihazlara Windows 10 tavsiye ettiği için bu cihazları Mobile sürüm lisans ücretlerine tabi tutmuyor. Çinli şirketin bu açığı zekice değerlendirmiş olması son derece muhtemel görünüyor. 

Microsoft Kaynak Kodlarını Devletlere Açıyor

Avast Free Antivirüs'ü Artık Windows 10'da Kullanabilirsiniz

Windows 10 Güncellemesiyle Kaybolacak Olan Uygulamalar

YORUMLAR