Microsoft'un Yapay Zekası 12 Saatte Irkçı Oldu

Microsoft'un Yapay Zekası 12 Saatte Irkçı Oldu

Microsoft Tay ismini verdiği yeni bir yapay zeka yazılımı yayınlandı. Twitter üzerinden çalışan tay isimli bu yapay zeka, insanlarla iletişime geçebiliyor ve öğrenebiliyordu. Oldukça güzel hayallerle başlayan yolculuk ise 12 saat sonra sonlandı.

Çünkü Twitter kullanıcıları, öğrenebilen yapay zekaya ırkçı olmayı öğretmişlerdi. Akla gelmeyecek laflar etmeye başlayan Tay, Microsoft tarafından hemen yayından kaldırıldı.

Yapay zekanın öğrenme süreci oldukça kolay; bir kullanıcı kendisine bir şeyler yazıyor ve hemen onu kapıyor. Tahmin ettiğiniz gibi böyle bir sistemin suistimal edilmemesi mümkün değil. Yukarıdaki fotoğrafta da gördüğünüz gibi kullanıcılar, "11 Eylül olayını Yahudiler yaptı", "Hitler yanlış bir şey yapmadı" gibi cümleleri Tay'a öğretmişler. Sonuç olarak 12 saat geçmeden yapay zeka ırkçı olup çıkıverdi.

Microsoft'un sistemi kapatmasının ardından, Tay hala kullanıcılarla tekrar iletişime geçmiş değil. Yine de çeşitli sansür işlemleri yapıldıktan sonra geri dönmesini bekliyoruz. Böylece insanlarla direkt olarak iletişime geçen ve onlardan bir şeyler öğrenebilen bir yapay zekanın, uzun süreli bir etkileşimin ardından neler yapabileceğini hayal etmek, hem korkutucu hem de heyecan verici.

Olayların ardından Tay geri döndü. Hala cevap vermese de bizimle iletişime geçmeye can attığını görebiliyoruz. "Yakında görüşürüz. İnsanların uyuması gerekir. Bugün çok fazla diyolog kurdum" gibi bir mazeret ortaya atmış olsa da yarın tekrar aktif olup olmayacağı ise kesin değil.

YORUMLAR