Microsoft'un Yapay Zekası PS4 Dedi

Microsoft'un Yapay Zekası PS4 Dedi

Microsoft, Tay ismini verdiği bir yapay zekayı Twitter üzerinden denemeye başlamıştı. Bu yapay zeka insanlarla iletişime geçebiliyor ve öğrenebiliyordu; ama işler beklenildiği gibi gitmemiş, yapay zeka yoldan çıkmıştı. Şimdi ise kendisini yaratan şirkete tokat atmaya başlamış.

Microsoft'un yapay zekası 12 saatte ırkçı oldu haberimizde sizlere olayın detayını anlatmıştık. Öğrenme mekanizması biraz farklı çalışan Tay, insanların kendisine söylediklerini de hafızasına atıyordu. Böylece kendisine ne denirse densin, bunu sorgulamadan doğru olarak kabul ediyor ve zaman zaman da bunu internetteki bilgilerle karşılaştırıyordu. Ancak bir soruya verdiği cevap, Microsoft'u böylesine bir yapay zeka yazdığına pişman edebilir.

Irkçı söylemleri ile ön plana çıkmış olsa bile Tay, sorulan neredeyse her soruya cevap verdiğini es geçmeyelim. Dwag takla isimli bir Twitter kullanıcısı ise kendisine çok net bir soru sormuş: "Xbox One mı, PS4 mü?"

Bu sorunun üzerine yapay zekanın, Xbox One tercihi yapması bekleniyordu; ama hiç tahmin edilmeyen bir cevap geldi: "PS4 daha ucuz ve daha iyi". Microsoft, yapay zekanın ırkçı söylemler sebebiyle bir süreliğine askıya alındığını söyledi. Bizce durum sadece ırkçı söylemlerden ibaret değil; bu PS4 cevabı da çok etkili olmuş olabilir!

Bize hiçbir cevap vermemesi de gözümüzden kaçmadı. Tay tekrar aktif hale getirildiğinde kendisine aynı soruyu tekrar soracağız. Eminiz ki; o da bizimle aynı düşüncede olacaktır.

Dikkat, Microsoft Korsan Windows Kullanıcılarının Peşine Düştü

Microsoft HoloLens Yine Akılları Durduracak Bir Uygulama Geliştirdi

Microsoft Yeni DirectX 12 Videosuyla Şov Yaptı!YORUMLAR