Microsoft'un Yeni Şifreleme Algoritması Sağlık Sektörüne Yardımcı Olacak

Microsoft'un Yeni Şifreleme Algoritması Sağlık Sektörüne Yardımcı Olacak

Veri şifreleme yöntemleri hayatımızın neredeyse her anına kadar girdiler ve basit mesajlaşma uygulamaları bile artık bilgilerinizi şifreli bir bağlantı üzerinden göndererek kişisel gizliliğinizi korumaya çalışıyorlar. Dolayısıyla şifrelemenin verdiği güvenliği artık kimse tek etmek istemiyor. Lakin pek çok sektörde kullanılan yazılımlar ve donanımlar maalesef henüz güvenli veri şifreleme imkanlarından yararlanmıyorlar. Bunlardan en önemlisi ise hasta ve doktor bilgilerini içeren sağlık verileri.

Sağlık sektöründe tutulan verilerin herhangi bir şekilde şifreli saklanmamaları ve şifreli aktarılmamaları, hem kurumları hem de bireyleri büyük bir risk altına sokuyor. Ancak bu durum Microsoft'un gerçekleştirdiği yeni şifreleme algoritması ile değişiklik gösterecek gibi. Şimdiye dek şifreleme teknolojilerinin adaptasyonunu zorluğu nedeniyle yavaş gerçekleşen dönüşüm süreci ise hızlanacak.

Homomorfik şifreleme adı verilen yeni şifreleme metodu, uygulama geliştiricilerin şifrelenmiş verileri sanki şifrelenmemiş gibi kullanmalarını sağlarken, bir yandan da verilerin içeriklerinin görülmesinin önüne geçiyor. Böylelikle eski sistemlerin adaptasyonu gerçekleştirilirken hiç zorlanmadan sanki veriler şifrelenmemiş gibi onları yazılımlar içerisinde test etmek mümkün oluyor.

Bu şifreleme metodu ise bir sistem olarak SEAL adı verilen kütüphane içerisine dahil edilmiş. Simple Encrypted Arithmetic Library yani Basit Şifreli Aritmetik Kütüphane olarak adlandırılan bu sistem, şimdilik sadece genom verilerini kullanabiliyor fakat ilerleyen zamanlarda daha geniş imkanlara kavuşması bekleniyor.

Açık kaynak kodlu olarak geliştirilen bu kütüphanenin sağlık sektöründeki şifreli verilerin işlenmesini de çok hızlı hale getireceği kesin görünüyor.

YORUMLAR