Microsoft’un Yeni Yapay Zekası Görme Özürlülere Hizmet Edecek

Microsoft’un Yeni Yapay Zekası Görme Özürlülere Hizmet Edecek

Yapay zeka yavaş adımlarla da olsa doğru adımlar atarak insanlığa hizmet veriyor. Microsoft’un yeni yapay zeka modülü Office uygulamalarında, özellikle Power Point sunumlarında kullanılan resim dosyalarını görme özürlüler için tanıyıp tarif edebilecek.

Microsoft Word, Power Point ya da Excel gibi Office uygulamalarında resim dosyaları kullanılabiliyor. Ancak bu görseller görme özürlü kullanıcılar için çok bir anlam ifade etmiyordu. Yanlarında bir başka kullanıcı olmadan resim dosyalarını tanımlamak imkansız oluyordu. Artık bu engel de aşılıyor. Microsoft’un yeni yapay zeka modülü Microsoft Office uygulamalarında kullanılan tüm resim dosyalarında ne olduğunu özürlü kullanıcılar için tek tek tanımlayacak. Zaten yazıları okuyan bir yapıya sahip olan Office uygulamaları böylece resim dosyası olan çalışmalarda görme özürlü kullanıcıların büyük bir eksiğini daha giderecek.

Bu özellik 2017’de yeni sürümü ile güncellenecek olan Office 365 paketlerinde kullanılmaya başlanacak. Yapay Zeka resim ve videoyu da birbirinden ayırt edebilecek, renkleri de tanımlayabilecek şekilde geliştiriliyor. 

Office 365 Nasıl Kullanılır ve Özellikleri Nelerdir?

YORUMLAR