Milyonlarca Kişiyi Etkileyen Migrenin Nedeni Açıklandı

Dünya genelinde milyonlarca kişiyi etkileyen migrenin nedeni açıklandı. Peki, migren rahatsızlığı hangi nedenden dolayı meydana geliyor? İşte tüm ayrıntılar!

Türkiye’de yaklaşık 13 milyon kişiyi etkileyen migrenin nedeni belli oldu. Doktor Leo Galland, migren rahatsızlığının hangi nedenden dolayı meydana geldiğini açıkladı. Dr. Galland tarafından yapılan açıklamanın detayları haberimizde.

Migrenin Nedeni Nedir?

Yapılan bir çalışmadan örnek vererek migrenin sebebini söyleyen Dr. Galland, "Gerçekten de etkileyici bir konu. Bu konuda gördüğüm en iyi çalışmalardan birinin Türk araştırmacılar tarafından yapıldığını ve Türkiye’de yayınlandığını söylemek isterim. Gıda alerjisini incelemişler. Kaynak şu anda elimin altında değil. Araştırma yapılalı uzun zaman olmuş, belki 20-25 sene. Kan tahlili yaparak gıda alerjisini incelemişler. Daha sonra kontrollü bir şekilde migrenden mustarip insanları kan tahlillerine göre özel bir diyete ya da bir tür plasebo diyete başlatmışlar” dedi.

Dr. Galland, yaptığı açıklamada, “Diyet yapan insanların migrene bağlı sıkıntılarında kayda değer bir iyileşme gözlenmiş. Bu durum, çocukluk çağı migreni için özellikle önemli. Migren sorununuz çocukluğunuza dayanıyorsa, migrenleri tetikleyen şey, yüzde 80-90 ihtimalle alerjidir. Bu bağlantı, çocuğun alerjik olduğu gıdayı yemesiyle migren gelişimi arasında 48 saate kadar uzayabilen bir gecikmenin yaşandığını tespit eden Alman bir araştırmacı tarafından ortaya konuldu” ifadelerini kullandı.

Doktor, “Eğer bu bir alerjik reaksiyonsa, migrenin yaşanması neden bu kadar uzun sürmüştü? Gıda alerjisinin, bağırsakta bir değişikliğe yol açtığı bulundu. Gıda alerjisinin yol açtığı enflamasyon, bağırsağın geçirgen olmasına neden olmuştu. Bakteri, gıda ve bazı yabancı maddelerle dolu bağırsağın içeriğiyle vücudunuzu ayıran bağırsak duvarı, çok iyi korunur" şeklinde konuştu ve açıklamasına şu şekilde devam etti:

Alerjik reaksiyon nedeniyle bu sınır, bu ara yüz delindiğinde, geçirgen bağırsak adı verilen bu olay yaşanır. Bu, başlı başına bir hastalık değil, bağırsakta yaşanan enflamasyonun belirtisidir. Daha sonra bağırsaktaki toksik maddeler ve kimyasallar, vücuda sızar. İşte migrene yol açan şey, bu toksinlerdir. Migren, alerjinin dolaylı bir sonucudur. Bu durum, gıdanın yenmesiyle migren yaşanması arasındaki gecikmeyi de açıklar.”

“Araştırmaya göre mide yanmasının tedavisinde kullanılan ilaçlar, gıda alerjisini artırıyor ve bunu midenizdeki asidi baskılayarak yapıyorlar. Çünkü protein içeren bir şey yediğinizde midenizdeki asit proteini katılaştırır, proteinin sindirilme sürecini başlatır ancak siz örneğin mide yanmasından kurtulmak için o asidi baskılarsanız, ince bağırsağınıza inen proteinin yapısı bozulmamış ve katılaşmamıştır, ayrıca çok daha alerjendir. Alerjisi olan ve özellikle bu mide yanması ilaçlarını alan insanlarda, yedikleri belli gıdalara karşı üretilen alerjik antikorların seviyesi aşırı yükselir. Bu, karışık bir süreç çünkü histamin, mide asidi üretimini artırır.”

Bilime Göre Günlük Ne Kadar Kahve İçilmeli?
Bilim

Bilime Göre Günlük Ne Kadar Kahve İçilmeli?

Kahve gezegenin en çok tüketilen içeceklerin başında geliyor. Sağlığa ciddi anlamda faydaları olduğu da kanıtlanmıştır ancak kahvenin faydaları önerilen tüketim seviyesi aşılmadığı sürece geçerlidir.

YORUMLAR