Millenium Falcon’un Sesi Nereden Geliyor?

Millenium Falcon’un Sesi Nereden Geliyor?

Star Wars serileri başlar başlamaz hepimiz bir Millenium Falcon’umuz olsun istedik. Beyazperde de o inanılmaz karizmatik sesiyle hepimizin yüreğine ateş düşüren uzay aracının o sesini elde edebilmek için yaşanan süreci ses mühendisleri açıklıyor.

Han Solo’ya göre hurda, Chewbacca’ya göre süper bir araç olan Millenium Falcon, ses efektleriyle hala bizi hala etkileyen bir “uzay filmi kahramanı”. Ses mühendislerini 3 dakikalık “biz bunu nasıl yaptık” videosuna geçmeden, biraz Millenium Falcon künyesine göz atmakta fayda var.

Hatırlarsanız; Jabba the Hut için kaçakçılık yapan Han Solo, bu gemiyi kumarbaz olan Lando Carlissian'dan Sabacc oyununda kazanmıştı.

Millenium Falcon efektleri 1928 model tek motorlu uçak, dişçi dolgu matkabı, bozuk su borusu, tank taret motoru gibi çeşitli “gürültülerin” bir araya getirilerek “mix”lendiği efektleri ses mühendislerinin kendi ağzından dinleyelim.

Bu arada internette 3 milyon izlemeye ulaşan J.J Abraham’sın Batmobil, Millenium Falcon'dan daha süper; Falcon hurdaların bir araya getirilmesinden oluşuyor tartışmasına Millenium Falcon üzerinden yaptığı Batman göndermesi hala tartışılmaya devam ediyor. Kısa bir göz atalım. 

George Lucas Yeni Star Wars Fragmanını Neden Seyretmiyor?

O Işın Kılıcı da Ne Öyle?

YORUMLAR