Milletvekilliğine Aday Olacaklara e-Devlet Müjdesi

Milletvekilliğine Aday Olacaklara E-Devlet Müjdesi

Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerinin 24 Haziran 2018 tarihinde yapılacağının açıklanmasının ardından e-Devlet'e çok önemli bir özellik geldi. Bugün itibarıyla hizmete sunulan özelliğe göre, milletvekilliğine aday adayı olacak kişiler sabıka kayıtlarını e-Devlet üzerinden alarak, Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) iletebilecek.

E-Devlet kapısına gelen yeni özelliği Adalet Bakanı Abdülhamit Gül açıkladı. 24 Haziran'daki cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği genel seçiminde, milletvekilliğine aday adayı olacakların sabıka kayıtlarını e-Devlet üzerinden alabileceklerini belirten Gül, "YSK ile de görüşüldü, onlar da kontrol edebilecek. Sistemi açtık. 'Milletvekilliği adaylığı' diye bir buton koyduk, bugün itibarıyle başladı" ifadelerini kullandı.

adalet bakanı abdülhamit gül

Milletvekili adaylarının adliyeye gitmeden sabıka kayıtlarını e-Devlet üzerinden alabileceklerini söyleyen Gül, "Vatandaşlarımız adliye koridorlarında sabıka kaydı için uğraşmayacaklar, milletvekilliği için. Adalet Bakanlığı e-Devlet üzerinden entegre etti. Dolayısıyla oradan tıklayarak adaylık için başvurularını yapabilirler, herkese hayırlı olsun" dedi.

Bunun yanı sıra oylarını yurtdışında kullanacak vatandaşlarla da ilgili açıklamalarda bulunan Adalet Bakanı, "Randevu sistemini de kaldırdık. Vatandaşlarımız daha önce saatini ve günü alıyorlardı ama 200 kilometre öteden geliyordu. Bu zorluğu kaldırdık. Bugün inşallah Mecliste kabul edilerek, yürürlüğe girecek ve randevu sistemine tabi olmaksızın oylarını istedikleri yerde kullanabilecekler" şeklinde konuştu.