Milli Gururumuz ASELSAN Yeni Araştırmaları için Uzaya Açıldı!

Milli Gururumuz ASELSAN Yeni Araştırmaları için Uzaya Açıldı!

İlk olarak 1975 yılında Türk Silahlı Kuvvetleri'nin haberleşme teknolojilerini karşılamak için kurulan ASELSAN, günümüzde tüm dünyada tanınır bir seviyeye geldi. Dünyanın konuştuğu ASELSAN, son attığı adımla birlikte uzaya açılmayı başardı. Dev Türk kuruluşu ASELSAN'ın attığı bu adım, askeri alanda geliştirilen cihazları uzaydan gelen güçle birleştirecek. 

ASELSAN uzun bir süredir uzay hakkındaki çalışmalarını sürdürüyor. Bu çalışmalarının sonunda gelişmiş radar sistemleri yapmayı hedefleyen kuruluş, son yaptığı anlaşma ile birlikte uzay konusunda ne kadar ciddi olduğunu kanıtladı. 9 Aralık 2016 tarihinde Japonya'dan bir roketle fırlatılan ASELSAN Mikrodalga Modülleri yaklaşık 1 yıl boyunca uzayda kalacak. Bu süre boyunca uzay şartlarına karşı dayanıklılığı test edilecek olan modüller, aynı zamanda dünyadan gönderilen sinyallerin karşılanması için de kullanılacak.

İstanbul Teknik Üniversitesi iş birliği ile geliştirilen ASELSAN uzay modülü, Japonya ile yapılan anlaşma ile birlikte uluslararası bir proje halini aldı. Bu anlaşma sayesinde Japon ve Türk bilim insanları, ASELSAN modülünün çalışma sistemini ve gönderilen sinyallere tepkisini inceleyecek.

ASELSAN'ın uzay modülünün 2018 yılında başarılı bir şekilde geri döndürülmesi planlanıyor. Eğer tüm planlar yolunda giderse, ASELSAN Türk Silahlı Kuvvetleri için sınır ötesi operasyonlarda oldukça önemli bir teknolojiyi geliştirmiş olacak. ASELSAN Mikrodalga Modülleri sayesinde ülkemizden binlerce kilometre uzaktan bile, askerimiz ile komuta merkezi arasında sorunsuz bir şekilde iletişim kurulabilecek.

Sikorsky Helikopterleri Artık ASELSAN Desteğiyle Uçacak

Çin, Üçüncü Dünya Savaşına Hangi Askeri Teknolojilerle Hazırlanıyor?

YORUMLAR