Milli Mobil Lazer Savunma Sistemi Gövde Gösterisi Yapacak

Milli Mobil Lazer Savunma Sistemi Gövde Gösterisi Yapacak

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, BMC’nin Amazon modeli zırhlı araçlarına entegre edilen milli mobil lazer savunma sisteminin, Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı’nda (IDEF 2017) tanıtılacağını açıkladı. Bakan Özlü konuyla ilgili detaylı açıklamalarda bulundu.

Bakan Faruk Özlü, sistemin Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) ve Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi (BİLGEM) tarafından tamamen yerli olarak geliştirildiğini aktardı. Yüksek güçlü lazer sistemi TÜBİTAK tarafından tasarlanırken, mobil lazer savunma sistemi de BİLGEM tarafından geliştirildi. Dünyada bu sistemin sayılı ülkeler tarafından üretilebildiğini belirten Bakan Özlü, şimdiden önemli bir başarıya imza atıldığının altını çizdi.

Sistemin özelliklerinin ilerleyen zamanlarda daha da geliştirileceğini belirten Bakan Özlü, sistemin kara, deniz ve hava platformlarının tümünde işlevsel olarak kullanılabileceğini aktardı. Açıklamasında, "Mobil lazer savunma sistemi, kara, deniz ve havada tehdit unsuru oluşturan hedefleri algılayıp, takip ederek lazer ışını sayesinde etkisiz hale getirecek. Kara platformunda testleri başarıyla geçen lazer sistemi, deniz ve hava platformlarında da denenecek." dedi.

IDEF 2017 etkinliğinde tanıtılacak olan milli mobil lazer sisteminin seri üretiminin yerli firmalar tarafından yapılması için uğraş verdiklerini belirten Bakan Özlü, bu doğrultuda yerli savunma sanayii şirketlerinin istekli olmasını beklediğini aktardı.

Kale Grubu ve Rolls-Royce Ortaklığında Uçak Motoru Üretilecek

Milli Mikro Gözlem Uydumuz 'Lagari' Görücüye Çıkıyor

YORUMLAR