Milli Muharip Uçak Projesi İçin İmzalar Atıldı

Milli Muharip Uçak

2030’lu yıllardan itibaren Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan F-16 savaş uçaklarının kademeli olarak devreden çıkarılması ve bunların yerine, yurt içi imkan ve kabiliyetlerle tasarlanan modern savaş uçakların getirilmesi hedefleniyor. Söz konusu yerli savaş uçaklarının üretilmesine yönelik ön tasarım çalışmalarını sürdüren Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ/TAI) ve ASELSAN arasında Milli Muharip Uçak Projesi için ön mutabakat imzalandı.

Milli Muharip Uçak Projesi için anlaşma sağlayan TAI ve ASELSAN, bu amaçla çeşitli işbirlikleri gerçekleştirecek. İmzalarının atıldığı projedeki ön mutabakat metnine göre, uçak için milli radar, elektronik harp ve elektro optik sistemler geliştirilecek. Proje kapsamında Milli Muharip Uçak için ihtiyaç duyulan kritik görev sistemlerinin milli olarak geliştirilmesi, projenin ilerleyen süreçlerinde bu sistemlerin uçağa entegre edilmesi ve böylece uçağın tam harekat yeteneği kazanması hedefleniyor.

Proje kapsamında Milli Muharip Uçak, yeni nesil bir uçakta olması gereken düşük görünürlük, dahili silah yuvası, yüksek manevra kabiliyeti, artırılmış durumsal farkındalık ve sensör füzyonu gibi yüksek teknolojili sistemlerle donatılacak. Böylece Türkiye’nin dünyada ABD, Rusya ve Çin'den sonra 5. nesil bir muharip uçağı üretebilecek alt yapı ve teknolojiye sahip az sayıdaki ülkeler arasında yerini alacağı belirtiliyor.

TAI, Milli Muharip Uçak ön tasarımı için 4 milyar 817 milyon liralık bir yatırım yapacak ve bu yatırım Proje Bazlı Teşvik Sistemi kapsamında yer alacak. Milli Muharip Uçak Projesi ile 3 bin 200 kişiye doğrudan, 11 bin 200 kişiye de dolaylı yoldan istihdam sağlanacağı öngörülüyor.