Milli Otomobil İçin 40 Milyon Euro Boşa Harcandı

Milli araba 40 milyon euro

Türkiye, yerli otomobil geliştirmek için İsveçli SAAB'dan 40 milyon Euro ödeyerek Cadillac prototipi satın almıştı. Yerli imkanlarla üretildiği söylenen arabanın SAAB’dan satın aldığının anlaşılmasıyla ‘Milli Cadillac’ olarak anılan proje, dün yapılan açıklamanın ardından rafa kaldırıldı.

2011 yılından bu yana milli araba geliştirmek için çabalarını sürdüren Türkiye, ilk adımını geçtiğimiz aylarda devlet eliyle elektrikli bir araba geliştirmek için atmıştı. Elektrikli arabanın geliştireceğinin duyurulmasının üzerinden çok geçmeden, üzerinde çeşitli kamuflajların olduğu bir arabanın fotoğrafları servis edilmişti. Fotoğrafların yayınlanmasının ardından da arabanın Cadillac’ın bir modeline çok benzediği ortaya çıkmıştı. Benzerliğin fark edilmesiyle birlikte bakanlık resmi bir açıklama yaparak, Cadillac’ın sahibi olan İsveçli SAAB’dan prototipi satın aldıklarını duyurmuştu.

TÜBİTAK tarafından yürütülen Milli Cadillac projesinden de yeterli verim alınamamış olacak ki bir süre önce yerli otomobil geliştirecek “baba yiğitler” aranmaya başlanmış ve en sonunda dün yapılan açıklamayla birlikte Anadolu Grubu (ISUZU), BMC, Karsan Otomotiv (Kıraça Holding), Turkcell ve Zorlu Holding’in yerli otomobil projesine başlayacakları duyurulmuştu. Yapılan açıklamada, milli araba projesine katılacak şirketlerin isterlerse TÜBİTAK projesini kullanabilecekleri, istemezlerse de kullanmayabilecekleri söylenmişti.

Seçilen beş şirketin ortaklığında geliştirilecek “Türkiye’nin arabası” projesinde, TÜBİTAK tarafından yapılan prototip tercih edilmezse, ülkemizin 40 milyon eurosu da boşuna gitmiş olacak.

YORUMLAR