Milli Yolcu Uçağının Tasarım Çalışmaları Başlıyor

Yerli yolcu uçağı

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) yerli ve milli yolcu uçağı için ilk adımları attıklarını duyurdu. TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil, dünyada 70-120 koltuklu yolcu uçağı pazarında boşluk olduğuna dikkat çekerek, 100 koltuklu milli yolcu uçağı projesiyle önemli bir pazar payı hedeflediklerini söyledi.

Yerli ve milli yolcu uçağını tasarlayıp üretmek hedefinde olduklarını söyleyen Kotil, “Uluslararası sektörde 70 kişilik uçakla 120 kişilik uçak arasında bir fırsat pazarı var" değerlendirmesinde bulundu. Airbus ve Boeing'de yeni nesil uçak arayışlarına da dikkat çeken Kotil, şöyle devam etti: "Kompozit uçaklar, termosetten yapılıyor. İki tip kompozit var: Termoplastik ve termoset. Termoset olan bugüne kadar gelen kompozit teknolojisi, termoplastik ise yeni kompozit teknolojisi. Termoplastik teknolojisi daha kullanışlı, hafif ve daha ekonomik. Termoplastik malzemeden uçak yok henüz. Bu teknoloji gelişiyor. Boeing de Airbus da biz de şu anda herkes termoplastik üzerinde çalışıyor. 5 yıl sonra yerli uçağımızın tasarımına başlıyoruz, 10 yıllık süreçte de biter”

10 yıla bitecek

Orijinal bir uçağın tasarımının eksiksiz olarak tasarlanması için 5 yıl gibi sürelere ihtiyaç duyulduğunun altını çizen Temel Kotil, tasarımın bitmesinin ardından üretimin planlanması ve üretime geçilmesi adına bir 5 yıla daha ihtiyaç olduğunu kaydetti.

TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil, 100 koltuklu bir bölgesel uçak için çalışma yaptıklarını açıkladı. Kotil, “5 yıl sonra yerli uçağımızın tasarımına başlıyoruz, 10 yıllık süreçte de biter” açıklamasında bulundu.

YORUMLAR