Milyarlarca Android Telefonda Bulunan Bir Hata Google’ın Umurunda Değil

Milyarlarca Android Telefonda Bulunan Bir Hata Google’ın Umurunda Değil

Google, Android cihazlarda bulunan bir hatayı düzeltmeyerek kullanıcılarını hackerlerle baş başa bırakmayı tercih ediyor. Milyarca Android telefon, standart bir güvenlik açığı yüzünden namlunun ucunda duruyorlar. 

Rapid 7 güvenlik sistemleri yöneticisi Tod Breadsley'ın açığa çıkardığı durum özellikle telefonlarıyla web tarayıcı kullananları yakından ilgilendiriyor. Android telefonlarda bulunan web görüntüleme uygulaması Webview, cihazların ayrı bir tarayıcı açmadan internette dolaşmalarına izin veriyor. Bu durum Android 4.3 ve aşağı sistem kullananlar için ciddi bir tehdit oluşturuyor.

Android 5.0 ve 4.4 sürümlerinde bu sorun bulunmuyor. Ancak 4.3 sürümü kullanan milyarlarca Android telefon olması ve Google’ın Android 5.0 ve 4.4'te düzelttiği sorunu, 4.3 ve aşağı sürümlere sunmaması ciddi rahatsızlık yaratıyor.  

Rapid 7, Google'ın bu kadar çok tercih edilen bir sistem için sergilediği bu vurdumduymazlığı anlayamadıklarını açıkladı. Rapid 7'ye göre her hangi bir üçüncü parti uygulamanın da bu sorunu çözmesi mümkün olmuyor. Tod Breadsley, telefonlarda bu tür köklü sorunları bulunmasının ileride Google'ın başına büyük dertler açabileceğini de söyledi. 

Haftanın Android Oyunu: Hearthstone

Android Uygulama Geliştirme Kolaylaşıyor

En İyi 10 Android Tablet

Android Yükselişini Sürdürüyor

Verimliliğinizi Artıracak Android Uygulamaları

YORUMLAR